وبلاگ - آخرین اخبار
آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

  • مشاهده تصویر بزرگترآثار باستانی و اماکن توریستی و زیبایی های گرجستان

آثار باستانی و اماکن توریستی و زیبایی های گرجستان

گرجستان در طی هزاران سال تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است این کشور بارها مورد اشغال و تاراج ملت های زیادی قرار گرفته و در طول قرن ها امپراطوری های بسیاری از جمله امپراطوری رم، مغول ها و ایرانیان برآن حکومت کردند.

ما گرجستان توانست در قرن های یازدهم و دوازدهم از زیر سلطه ی ملک تامار و شاه دیوید بیرون بیاید و وارد عصر طلایی شود در طول این قرن ها گرجی ها نمونه های جذاب و بی نظیری از معماری و اثار هنری را خلق کردند که نشانگر فرهنگ و تمدن آنهاست برخی از این بناهای تاریخی در حال حاضر در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند و جز پربازدیدترین آثار باستانی گرجستان محسوب میشود

گرجستان کشوری است در شرق دریای سیاه و یکی از دیدنی ترین و زیباترین مناطق جهان محسوب می شود. در اسطوره های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین و مرغوب ترین زمین است که هدیه خداست به مردم آن.افسانه های گرجی زیادی راجع به این موضوع وجود دارد که یکی ازآنها حاکی از این است

زمانی که خداوند زمین را بین مردم دنیا تقسیم می کرد گرجی ها در میهمانی جمع بودند واز دریافت زمین محروم می شوند و زمانی پی به این موضوع میبرند نزد خداوند میروند و از خدا میخواند که به آنها نیز زمینی بدهد ولی او نمی پذیرد پس آنها خداوند را در مهمانی خود دعوت می کنند و او می پذیرد و خداوند آنقدر از مهمان نوازی آنها خرسند می شود که به مردم گرجستان آن قطعه از زمینی را که برای خود نگه داشته بود به مردم گرجستان هدیه میکند! کشور گرجستان سراسر آرامش حاصل خیزی ،اصالت و امنیت است و این ها نیز هدیه های ارزشمند از خداوند به مردم مهربان ودست و دلباز آن کشور است .

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

زیبایی های گرجستان همراه جاذبه های تاریخی آن

زیبایی های گرجستان همراه جاذبه های تاریخی آن

زیبایی های گرجستان همراه جاذبه های تاریخی آن

اگر هیچ تصویری از گرجستان در ذهن خود ندارید، بهتر است بدانید که گرجستان آمیزه ای از بهترین تجربه های گردشگری را برای شما خلق می کند.

گرجستان

زیبایی های گرجستان، کشوری است در شرق دریای سیاه و یکی از دیدنی تر ین و زیباترین مقاصد گردشگری جهان محسوب می شود و جاذبه های گردشگری بسیار زیادی دارد.

در اسطوره های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین و مرغوب ترین زمین است که هدیه خداست به مردم آن.افسانه های گرجی زیادی راجع به این موضوع وجود دارد که یکی ازآنها حاکی از این است که زمانی که خداوند زمین را بین مردم دنیا تقسیم می کرد.

گرجی ها در میهمانی جمع بودند واز دریافت زمین محروم می شوند و زمانی پی به این موضوع می برند نزد خداوند میروند و از خدا میخواند که به آنها نیز زمینی بدهد ولی او نمی پذیرد پس آنها خداوند را در مهمانی خود دعوت می کنند و او می پذیرد و خداوند آنقدر از مهمان نوازی آنها خرسند می شود که به مردم گرجستان آن قطعه از زمینی را که برای خود نگه داشته بود به مردم گرجستان هدیه میکند.

کشور گرجستان سراسر آرامش حاصل خیزی، اصالت و امنیت است و این ها نیزهدیه های ارزشمند از خداوند به مردم مهربان ودست و دلباز آن کشور است .

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

ساحل سحرآمیز گرجستان:

ساحل سحر آمیز گرجستان:

ساحل سحرآمیز گرجستان

مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد در هر فصلی از سال بوده است. در دوران شوروی سابق این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شوروی شناخته می شد و هنوز آثار مربوط به تفریحگاه های سران کشور شوروی سابق در این مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای قرار دارد به نام اورکی که به آن ساحل، ساحل سحر آمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می شود

باور بر این است که شنا کردن در این منطقه و آفتاب گرفتن بر روی شن های ساحلی منجر به درمان بیماریهای شخص می شود. بر اساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان ترکیبات ماسه های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه ای می باشد که اثرات درمانی آن در مورد بیماریهای قلبی ، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است. بر اساس این مطالعات تنها دو منطقه در جهان شناخته شده است که چنین خواصی در آن وجود دارد. چند روز استراحت و تفریح در این منطقه میتواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماریها باشد.کوهستان های گرجستان سرچشمه رودهای متعددی می باشد و عبور رودخانه از شهرها و و روستاهای این کشور سیمای آنها را دیدنی تر ساخته است

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  قصر هیمه جی در ژاپن (+تصاویر)

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

کوه کازبک

کوه کازبک

کازبک نام کوهی است در شمال شرق گرجستان که در نزدیکی مرز روسیه واقع شده است. این کوه را با نام «اورست کوچک» نیز می‌خوانند کوه کازبک از جمله جاذبه های توریستی گرجستان است که در سفر به این کشور نباید آن را از دست داد.

کازبک ( قازبگی ) نام کوهی است در شمال شرق گرجستان و در نزدیکی مرز روسیه واقع شده و ارتفاع آن ۵۰۴۷ متر است. درجهٔ سختی قلهٔ این کوه با درجهٔ سختی قله‌های رشته‌کوه هیمالیا برابری می‌کند و به نام اورست کوچک مشهور است. نام گرجی این قله میکنواری به معنی “کوه یخ” می باشد.

 “اورست کوچک” نامی است که به کازبک اطلاق شده است. قله مخروطی و منفرد کازبک (Kazbegi) از رشته‌کوه‌های منطقه قفقاز و در مرز میان کشور گرجستان  و روسیه واقع شده است. رشته‌کوه قفقاز رشته‌کوهی است اوراسیایی میان دریای سیاه و دریای خزر در منطقه قفقاز.  رشته کوه عظیم قفقاز به طول ۱۲۰۰ کیلومتر از سه بخش تشکیل شده است بخش غربی از دریای سیاه تا البروس، بخش مرکزی از البروس تا قله کازبک، و بخش غربی از کازبک تا کشور آذربایجان قله شاه داغی و در نهایت در دریای خزر بپایان می رسد.

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

دریاچه لیسی

دریاچه لیسی

دریاچه لیسی

 دریاچه لیسی یکی از جاذبه های گردشگری شهر تفلیس پایتخت گرجستان محسوب می شود. این دریاچه زیبا در شمال غربی شهر تفلیس قرار دارد.

مساحت دریاچه لیسی ۱۶ کیلومتر مربع ، حداکثر عمق آن در فصل بهار که بیشترین آب را در خود دارد ۴ متر و متوسط حجم آب دریاچه در حدود ۱٫۲ میلیون مترمکعب است و جزو برترین جاذبه ها و دیدنی های شهر تفلیس می باشد.

دریاچه لیسی در فصل بهار حداکثر آب و در فصل پاییز حداقل آب را دارد. دمای آب این دریاچه در فصل تابستان ماکزیمم به ۲۸ درجه سانتی گراد می رسد و شرایط خوبی را برای شنا و سایر ورزش های آبی از جمله قایق سواری مهیا می کند.

آب دریاچه لیسی تا حدودی شور است و در حدود ۲۶۰۰ میلی گرم در لیتر املاح دارد. آب این دریاچه بیشتر از باران ، برف و چشمه های طبیعی زیرزمینی تامین می شود. این دریاچه در محل دره رودخانه کورا (رودخانه متکواری) واقع شده و موقعیت آن ۴۱°۴۱′N 44°۴۴′E است.

از این دریاچه بیشتر جهت پرورش انواع ماهی استفاده می شود ولی در فصل تابستان توسط گردشگران و سایر مردم تفلیس جهت شنا، قایق سواری و استراحت استفاده می شود. دریاچه لیسی به همراه دریاچه لاک پشت تفلیس و همچنین دریاچه تفلیس جزو دیدنی های تفلیس می باشند.

جاهای دیدنی گرجستان

جاهای دیدنی گرجستان

جاهای دیدنی گرجستان

گرجستان از جمله کشورهای با فرهنگ غنی و شهرهای زیباست که سالانه میزبان گردشگران فراوانی از سراسر جهان است. سفر به این کشور برای شهروندان کشور ما بدون دریافت ویزا نیز امکانپذیر است. همین موضوع سفر ایرانی‌ها به این کشور را بیش از قبل افزایش داده است.

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

تندیس کارتلیس (مادر گرجستان) | Kartlis Deda

تندیس کارتلیس (مادر گرجستان) | Kartlis Deda

تندیس کارتلیس (مادر گرجستان) | Kartlis Deda

کارتلیس دِدا به معنای مادرِ کارتلی (گرجستان)، یک مجسمه بر فراز بلندی های اطراف شهر تفلیس پایتخت گرجستان، و بر روی ‘تپه های سولولاکی‘ بنا شده و تقریباً از تمام نقاط شهر قابل رویتِ. امروز ‘مادر گرجستان’ به نمادی برای تفلیس تبدیل شده. اکثر کشورهای شوروی سابق مثل ارمنستان و گرجستان دارای مجسمه مادر هستند. تندیسی ۲۰ متری از آلومینیوم که تقریبا از هر جای تفلیس دیده می شه. این تندیس نشان دهنده زنی با شمشیری در یک دست و کاسه ای در دست دیگر است. کاسه برای پذیرایی از کسانی که با دوستی وارد گرجستان میشن و شمشیر برای آن ها که با دشمنی وارد میشن. این مجسمه یکی دیگر از جاذبه های توریستی تفلیس به شمار میره.
ساخت این مجسمه در سال ۱۹۵۸ و به مناسبت هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس، توسط یک مجسمه ساز گرجی به نام الگوجا آماشوکلی انجام شده.

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

کلیسای اسمیندا سامبا | Tbilisi Sameba Cathedral

  کلیسای اسمیندا سامبا | Tbilisi Sameba Cathedral

کلیسای اسمیندا سامبا | Tbilisi Sameba Cathedral

یکی از مهمترین اماکن تفلیس که همچون نگین از تمامی شهر قابل دیدن است کلیسای سامباست. این کلیسا از بزرگترین کلیساهای دنیا و بزرگترین کلیسای شرق اروپاست.
این کلیسا به دست ایلیای دوم اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس گرجستان ساخته شده.اکثر برنامه های مهم مذهبی در این کلیسا برگزار می شوند. مجموعه این کلیسا علاوه بر بنای اصلی شامل اقامتگاه اسقف اعظم برج ناقوس و فرهنگستان علوم دینی می باشد. در طبقه زیرین سالن بزرگی است که برای اجتماعات بزرگ مذهبی استفاده میشود.این کلیسا دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون است. جنس گنبد از طلا بوده و از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع دارد. این کلیسای عظیم خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک است و علاوه بر این، ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا واقع شده‌است. کل فضای این بنا معادل ۵۰۰۰ متر مربع و حجم آن بالغ بر ۱۳۷ متر مکعب است. ارتفاع بناهای زیرین ۱۳ متر و ارتفاع کلیسا از سطح زمین تا نوک صلیب ۸۴ متر است. جهت ساخت کف از سنگ مرمر و برای دکوراسیون از موزاییک استفاده شده‌است

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  شهر خشتی چان چان

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

پل پیس | The Bridge of Peace

پل پیس | The Bridge of Peace

پل پیس | The Bridge of Peace

این پل ۱۵۰ متری به دستور شورای شهر تفلیس برای ایجاد بنایی معاصر به منظور ارتباط بخش قدیمی تفلیس با بخش مدرن آن ساخته شد. افتتاحیهٔ رسمی این پل در تاریخ ۶ می ۲۰۱۰ بود.این پل بر روی رود کر نمایی منحصر به فرد از کلیسای متخی، محلهٔ ناری‌کالا و مجسمهٔواختانگ یکم و در طرف دیگر کلیسای جامع تثلیث تفلیس، پل باراتاشویلی و کاخ ریاست جمهوری را دارد.این پل ۱۵۰ متری به دستور شورای شهر تفلیس برای ایجاد بنایی معاصر به منظور ارتباط بخش قدیمی تفلیس با بخش مدرن آن ساخته شد. افتتاحیهٔ رسمی این پل در تاریخ ۶ می ۲۰۱۰ بود. این پل بر روی رود کر نمایی منحصر به فرد از کلیسای متخی، محلهٔ ناری‌کالا و مجسمهٔواختانگ یکم، و در طرف دیگر کلیسای جامع تثلیث تفلیس، پل باراتاشویلی و کاخ ریاست جمهوری را دارد.

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

 شهرهای توریستی گرجستان

شهرهای توریستی گرجستان

شهرهای توریستی گرجستان

گرجستان یکی از قدیمی‌ترین کشورها همراه با فرهنگی غنی بوده و سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا است. این کشور یکی از کشورهای مورد علاقه ایرانیان هم بوده و گردشگران زیادی از ایران تعطیلات خود را برای تفریح و سرگرمی به این کشور اختصاص می‌دهند. سفر به این کشور برای شهروندان کشور ما بدون دریافت ویزا نیز امکانپذیر است. همین موضوع سفر ایرانی‌ها به این کشور را بیش از قبل افزایش داده است

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

تفلیس، جواهر گرجستان

تفلیس پایتخت گرجستان و جواهری در این کشور است. این شهر با این که یکی از شهرهای بزرگ گرجستان می‌باشد، هنوز حس کوچک و صمیمی بودن در آن احساس می‌شود. تفلیس در واقع نمادی از فرهنگ، تاریخ و معماری گرجستان است. مناطق دیدنی این شهر به اندازه‌ای زیبا هستند که هنگام سفر در این شهر گذر زمان احساس نمی‌شود. در سفر به تفلیس، بازارها، خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های این شهر را از دست ندهید.

مستیا، شهری کوهستانی و متفاوت

نزدیک‌ترین شهر به شهر مستیا ۱۲۸ کیلومتر با این شهر فاصله دارد، ولی به محض این که پای خود را از ماشین بیرون گذاشته و با بهشت کوهستانی این شهر مواجه شوید، تمام خستگی راه را فراموش خواهید کرد. این شهر سال‌ها اقامت‌گاه سوان‌ها، قومیتی از گرجی‌ها، با زبان و خوردنی‌های خاص بوده است.

مستیا بهترین مکان برای یک پیاده‌روی و گشت و گذار عالی در کوهستان‌های قفقاز است. در این شهر می‌توانید برج‌های سوان‌ها را که قرن‌ها در آن ساکن بوده‌اند

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

تلاوی، شهری برای علاقه‌مندان به تاریخ

تلاوی با توجه به آثار تاریخی بسیاری که از دوره‌های مختلف دارد،‌ یکی از مناسب‌ترین شهرها برای علاقه‌مندان به تاریخ است. تلاوی در حال حاضر مرکز استان “کاختی” و عملا پایتخت شرق گرجستان است. شهری که سال‌ها به عنوان یک شهرستان‌های کلیدی قفقاز به شمار می‌آمده است. کاختی شرقی‌ترین استان کشور گرجستان است. در سفر به شهر تلاوی علاوه بر مناطق تاریخی و منظره‌های خیره کننده از کوه‌های قفقاز، از نوشیدنیهای اعلای این شهر غافل نباشید.

شهر باتومی، شهری برای علاقه‌مندان به ساحل

باتومی، بهترین تفریحگاه ساحلی گرجستان است. کسانی که به دنبال آب و هوایی دلپذیر در تابستان هستند، مطمئنا در این شهر تجربه‌ای دلپذیر خواند داشت. در این شهر می‌توانید از انواع مجسمه‌های سنگی، ساختمان‌های رنگارنگ، و درختان نخل زیبا لذت برده و تجربه‌ای متفاوت را در استراحتگاه‌های لوکس کنار دریا داشته باشید.

بورجومی، شهر آب معدنی

بورجومی در دوران شوروی سابق به عنوان منبع آب معدنی این کشور وسیع شناخته می‌شد. در این شهر مکان‌های ساخته شده است که مسافرین این شهر می‌توانند از آن‌ها به طور مستقیم آب معدنی را از منیع اصلی آن بنوشند. وجود منابع آبی فراوان در این شهر باعث ایجاد مناطق سرسبز جنگلی چشم‌نوازی شده است. مناطقی که چشم هر مسافر را به خود خیره خواهند کرد. پارک ملی این شهر نیز از جمله مکان‌‌هایی است که در سفر به بورجومی به هیچ عنوان نباید آن را از دست داد.

آثار باستانی و زیبایی های گرجستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.