جزيره آجري شاه عباس

جزیره آجری شاه عباس

 

نگین مازندران! این لقبی است که شمال نشینان کشور به مجموعه جنگلی عباس آباد داده اند. باغ تاریخی سرسبزی که در دوران شاه عباس صفوی ساخته شد تا تفرجگاهی باشد که شاه از آنجا دریا و سرسبزی های پایین دست را دید بزند.

 

 

جزیره آجری شاه عباس

 
برای گشت و گذار در جنگل سرسبز عباس آباد، باید به ۹کیلومتری شمال شرق بهشهر یا به عبارتی ۵کیلومتری جنوب جاده بهشهر – گرگان سفر کنید و در میان جنگل های دهکده التپه، راه ها و عمارت های به جا مانده از باغ عباس آباد را ببینید. عمارت هایی که سد و برج کنترل جریان آب، دریاچه مصنوعی، برج های دیده بانی‌، جاده های سنگفرش، دریاچه، سد، صفه و حمام بخش های به جا مانده آن هستند و ذوق تاریخی گردشگران منطقه را زنده می کنند.

جزیره آجری شاه عباس

در این میان، سالم ترین بنای مجموعه، سد و دریاچه مصنوعی آن است که می گویند شاه عباس در زمان ساخت این بنا، دستور ساخت آن را داده بود. به این ترتیب که در یکی از دره های عمیق سد محکمی بسازند تا آب های زمستانی‌ را از اطراف جمع کرده و برای آبیاری زمین های کشاورزی در تابستان ذخیره کنند. در برج کنترل آب هم دریچه هایی تعبیه شده که با کشیدن آنها آب برای دهکده های اطراف فرستاده می‌شود.

 

 

 

جزیره آجری شاه عباس

 

 

جزیره شاه عباس
در میان این دریاچه، یک بنای آجری خواهید دید که پایه ای برای کاخ شاه عباس‌ بوده و با پل چوبی‌ معلقی‌ به صفه شمالی‌ متصل می شده است اما در گذر زمان زیر آب رفته و این روزها فقط بخش کوچکی از آن قابل مشاهده است.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  کشف گذشته باکو در موزه ملی تاریخ آذربایجان

جزیره آجری شاه عباس
در صفحه ۱۵۷ کتاب عباسنامه در این باره آمده است: «شاه عباس دوم پس از گردش و شکار به اشرف رفت و در عباس آباد هم توقف کرد. در دور و اطراف دریاچه دایره وار با بهترین وجهی‌ چوب بندی و نرده کرده و آن حدود را نیز به بهترین وجهی‌ زینت داده بودند و بر کنار دریاچه ای که از آب زلال سرشار بود، چراغ هایی‌ چیده و از فروغ و روشنایی‌ آن بر صفای آب افزودند. شاه به جزیره (ساختمان وسط استخر )‌ رفت و در تالار نیای خود به بزم و شادمانی‌ نشست …»

 

 

جزیره   آجری شاه عباس

 

 

دسترسی به این عمارت ها از طریق جاده باریک آسفالته ای که در ۴ کیلومتری خارج بهشهر به جاده اصلی‌ ساری-گرگان متصل می‌شود، امکان پذیر است. این جاده باریک از میان جنگل و دهکده التپه می گذرد و شما را به این مجموعه تاریخی وارد می کند. این صفه روی تپه ای با ارتفاع ۳۰ متر از کف استخر و به شکل پلکانی‌ ایجاد شده بود و با جریان جوی آب در داخل آن، شکل و شمایل یک باغ ایرانی را به وجود می آورد.

جزیره آجری شاه عباس

پارک جنگلی عباس آباد
بعد از بازدید از بناهای تاریخی عباس آباد، نوبت گشت و گذار در پارک ۱۳۸هکتاری عباس آباد است. پارکی که با طبیعت دیدنی و چشمه هایش می تواند فرصت خوبی برای گشت و گذار و استراحت شما فراهم کند.
در گوشه و کنار این پارک جنگلی می توانید درختان بلوط، خرمندی، توسکا، راش، داغداغان، لرگ، افرا، شیردار، انجیر، توت، ازگیل، انار، عشقه، تمشک و گوجه وحشی را ببینید و البته از امکاناتی مثل رستوران، قهوه خانه سنتی، کباب خانه، سوپر مارکت، نمازخانه، قایق های دریاچه مصنوعی و… استفاده کنید.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  آثار شمشیر و فلش

جزیره آجری شاه عباس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.