حراج 4 اثر مفرغی سه هزار ساله لرستان در لندن

حراج ۴ اثر مفرغی سه هزار ساله لرستان در لندن

در توضیحات مربوط به تقسیم‌بندی اشیای ایرانی عرضه شده در حراجی کریستی آمده‌است ۴ اثر مفرغی که تاریخ تقریبی آن اوایل هزاره اول پیش ازمیلاد تعیین شده، تحت عنوان “صاحب حیوانات” عرضه می‌شود. این چهاراثر شامل یک جفت هیولا با بال‌هایی به طور نامنظم رشد یافته است و هرکدام گرداگرد یک لبه مدور کوزه‌ای میان‌تهی قرار گرفته‌اند. همچنین مجسمه‌ای از یک بز کوهی دو سر، متعلق به املش با شاخ‌های بزرگ منحنی و نیز مجسمه‌ای از یک مرد ایرانی که کلاهی بر سر و جامه‌ای بلند تا روی پاهایش پایین آمده دربر دارد و  دسته شمشیری را نیز که در کمر دارد نگاه داشته‌است.

ارتفاع این اثر ¾ .۱۲ اینچ برابر با ۳۲٫۵ سانتی متر است. این اثرازجنس مفرغ و از نظر رده‌بندی آثار در ردیف آثار و هنرهای باستانی و متعلق به هزاره اول پیش ازمیلاد از استان لرستان و کشور ایران، جای گرفته است.

دراین اطلاعیه آمده است که این اثر متعلق به یک مجموعه دارخصوصی بوده و درباره خاستگاه و تاریخچه این اثر باستانی به شخصی به نام “منوچهر سلیمان آرون” – تهران-  به سال ۱۹۶۷ اشاره شده‌است؛ اما مالک کنونی آن خانواده‌ای در سوییس هستند. همچنین قید شده است که این آثار همگی تا پیش از سال ۱۹۷۴ به کشور ایالات متحده امریکا برده شده‌اند.

دراین اطلاعیه تاکید شده‌است که این اثر تا کنون رزو نشده و به همین نحو در حراجی عرضه می‌شود.

پیش‌تر نیز بلومبرگ اعلام کرده بود که یک نسخه دست نوشته از شاهنامه ایرانی متعلقه به قرن ۱۶ میلادی به ارزش ۷٫۴ میلیون پوند برابر با ۱۲میلیون دلار در یک حراجی با عنوان آثار هنر اسلامی به فروش رفته بود.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  خانه آزاده عمارت ارسی‌های رنگی

این دست نوشته نیز که یکی از ۲۵۸ صفحه تذهیب شده از کتاب شاهنامه فردوسی بود در حراج سوتبی از مجموعه یک استاد دانشگاه هاروارد به نام “استیوارت کری ولش” نگهداری می‌شد.

به گفته برنادن لینچ یکی ایز دلالان حراجی لندن این اثر یکی از برترین نمونه های هنر کتاب بود و صحنه ای از شاه فریدون را نشان می داد که به برای آزمودن شهامت فرزند خود به شکل یک اژدها درآمده بود. این شاهکار هنری متعلق به شاه “آرتور هوگتون” دوم بود که همراه با ۷۸ اثر نقاشی دیگر به موزه هنری متروپولیتن تقدیم کرده بود‌.

حراج ۴ اثر مفرغی سه هزار ساله لرستان در لندن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.