دفینه چیست

دفینه چیست

 

دفینه چیست

دفینه چیست

دفینه به مجموعه ای از سکه ها و اشیای باارزش گفته می شود که از زمان قدیم در زیر زمین دفن شده باشد. افرادی که دفینه ها را دفن می کردند معمولا این کار را با این هدف انجام می دادند که بعد از مدتی گنجینه ها را دوباره از زیر زمین در آورند اما در برخی موارد، مرگ دفن کننده باعث باقی ماندن دفینه در زیر زمین شده است.

دفینه چیست

به عبارت دیگر به اشیاء قیمتی و ارزشمندی مثل طلا و نقره که به منظور محافظت از بلایاب طبیعی، جنگ ها، دزدان و راهزنان در مکان هایی مانند زیر خاک، دیوارها، در پای درختان، چاه ها، قنات ها و این قبیل محل ها مدفون شده است دفینه یا گنج می گویند.

دفینه ها ممکن است بعد از مدت های مدید توسط کاوشگران گنج، باستان شناسان، یا افراد معمولی به صورت اتفاقی کشف شوند. اشیای کشف شده باارزش توسط کاوشگران دفینه یا افراد غیرکارشناس معمولا معروف به اشیای «زیرخاکی» است.

فراموش شدن محل دفن یک دفینه یا تغییرات در جغرافیای محل می تواند باعث سخت شدن و طولانی مدت شدن بازیافت آن شود.

از دفینه های معروف در آسیا می توان به دفینه دژ زیویه در ایران و دفینه طلاتپه در افغانستان اشاره کرد.

بسیاری نیز از بزرگترین دفینه جهان در ایران نام می برند که هنوز کشف نشده است. طبق روایات و اسناد تاریخی این دفینه متعلق به داریوش سوم هخامنشی است که شاید عظیم ترین گنج تمام دوران ها باشد. قسمتی از این گنج را اسکندر مقدونی زمانی ک در سال های حدود (۳۳۴ ق. م) امپراطوری ایران را تسخیر کرد به یغما برد.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  جوغن در غار نشانه چیست

این گنجینه که به گفته کارشناسان تقریبا نصف دارایی خاندان هخامنشی بوده، تا به امروز همچنان در مکانی به شعاع ۱۰۰ کیلومتر، در اطراف شهر همدان مخفی شده است. گنجینه ای که هنوز مشخص نیست کی و کجا کشف شود و جهانیان را محو عظمت خود کند.

 

دفینه چیست

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.