روش های تمیز و صیقل کردن سنگ های قیمتی و جواهرات:

در این مقاله به صورت تصویری روش های تمیز کردن و جلا دادن جواهرات نقره ، جواهرات الماس ، سایر سنگ های قیمتی و مروارید آموزش داده می‌شود.
۱٫جواهرات نقره

۹۱-۱

به سرعت جواهر نقره را با آب گرم (نه داغ) شستشو دهید: سپس آن را با یک پارچه نرم، خشک کرده و با پارچه چرمی مخصوص جواهر سطح آن را مالش دهید تا صیقلی و براق شود.

۹۱-۲

اگر شستشو و صیقل دادن مؤثر نبود از پاک کننده‌های نقره موجود در بازار استفاده کنید: این پاک کننده‌ها را با یک مسواک نرم استفاده کنید و عمل صیقل دادن را با یک پارچه چرمی به پایان برسانید.

۹۱-۳

نکته: موقع وارد شدن به استخرهای حاوی کلر یا وان آب داغ، جواهرات نقره را استفاده نکنید تا موقع برق انداختن آن، زمان کمی را صرف نمایید: جواهرات نقره را زمانی که مصرف نمی‌کنید در جعبه‌ها یا کیف‌های مخصوص خود قرار دهید.

۲٫ جواهرات الماس

۹۱-۴

محلولی شامل یک قسمت آمونیاک و چهار قسمت آب را در یک کاسه سرامیکی تهیه کنید: این محلول پاک کننده، جرم تشکیل شده بر روی جواهرات الماس را پاک خواهد کرد و برای فلزات پلاتین و طلا مطمئن و مناسب می‌باشد.

۹۱-۵

جواهرات الماس را در محلول آمونیاکی حدود ۲۰ دقیقه غوطه‌ور کنید: پس از حدود ۲۰ دقیقه، جواهر را از محلول خارج کرده و آن را با مسواک نرم تمیز کنید.

۹۱-۶

هنگام پولیش کاری مراقب شاخک های ضعیف جواهر الماس باشید: هنگام پولیش کاری جواهر را بالای سینک یا جای مرتفع قرار ندهید و زیر آن یک حوله بگذارید.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  سواد ایرانیان باستان - حتی بیشتر از یونانیان

۹۱-۷

به سرعت هر قطعه الماس را با آب گرم بشورید و سپس آن را با یک حوله خشک کنید.

 ۳٫سایر سنگ های قیمتی

از آب گرم و مایع ظرف شویی ملایم برای پولیش کردن سایر سنگ های قیمتی مانند زمرد و یاقوت استفاده نمایید.

۹۱-۸

چند قطره از  مایع ظرف شویی را درون یک کاسه آب گرم بریزید: با چنگال آن را هم زده تا درون آن حباب ایجاد شود.

۹۱-۹

به سرعت جواهر خود را درون مخلوط پاک کننده قرار داده و خارج کنید.

۹۱-۱۰

جواهر را با آب گرم بشورید.

۹۱-۱۱

هر قطعه را به طور کامل با یک پارچه نرم خشک کرده و بر روی یک حوله قرار دهید.

۹۱-۱۲

در نهایت جواهر را با یک پارچه مخصوص پولیش جواهر صیقل دهید.

۴٫ مروارید

۹۱-۱۳

از تمیز کردن مکرر مرواریدهای خود بپرهیزید، چون مروارید شکننده است و به آسانی با روش های تمیزکاری خشن آسیب می‌بیند: بعد از عرق کردن و قرار گرفتن در محیط‌های دود آلود مرواریدها را تمیز کنید.  

۹۱-۱۴

مرواریدها را با حوله نرم و کمی مرطوب تمیز کنید: هر مروارید را به آرامی با یک حوله مرطوب پاک کنید، سپس آن را با یک پارچه چرمی نرم جواهر صیقلی نمایید.

۹۱-۱۵

رشته مروارید را در سطحی صاف قرار دهید تا خشک شود: سپس آن را در اسرع وقت به جعبه جواهر برگردانید. جواهرسازان توصیه می‌کنند، برای افزایش عمر مرواریدها، رشته‌های آن در پارچه پیچیده و آن‌ در سطح هموار قرار دهید.

نکات:

. جواهر صیقلی باقی خواهد ماند اگر شما در زمان استفاده از آن، مراقبش باشید. موقعی که از جواهر مورد علاقه خود استفاده می‌کنید، حمام، شنا یا ورزش نکنید، چون عرق و مواد شیمیایی می‌تواند موجب کدر شدن و آسیب دیدن سطح جواهر شود.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  گنجینه طلای داریوش سوم در همدان

هشدار:

. جواهرات سنتی و قدیمی هرگز نباید در محلول‌های پاک کننده یا حتی آب غوطه ور شوند، چون مایعات می‌توانند درون قسمت‌های شکسته و درزها نفوذ کرده و به خوبی خشک نشوند. برق انداختن جواهرات سنتی باید فقط شامل جلا دادن سطح آن با پارچه چرمی نرم مخصوص صیقل دادن باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.