شهرهای باستانی چگونه زیر خاک مدفون شدند؟

۴۳

شهرهای باستانی ، بسیار تدریجی و به دلایلی متفاوت از نظر پنهان شدند . در مصر و دیگر مناطق بیابانی ، لایه های شن به آرامی شهر های متروک را در بر گرفتند و مدفون کردند . در مناطق دیگر ، ماجرا به ترتیب دیگری بود :

در این مناطق ، وقتی بناها فرو می ریختند یا در آتش می سوختند ، روی پی ها و دیوارهای اصلی آنها بناهای جدیدی می ساختند و با مرور زمان ، شهر جدیدی روی همان پایه ها و دیوارهای قدیمی سر بر می آورد. دیوارهای جدید نیز که از گل پخته بودند ، دوباره فرو می ریختند . آنها لایه جدیدی روی زمین تشکیل می دادند که آثار و بناهای قدیمی تر را مدفون می کرد . زباله ها و دیگر بقایای به جا مانده از ساکنان این شهرها نیز روی هم انباشته می شدند و لایه های دیگری را روی منطقه پدید می آوردند .
ساکنان بعضی از شهرها در پی وقوع جنگ ، شیوع بیماری یا به دلایلی دیگر ، مسکن خود را ترک می کردند . در این شهرهای متروک ، گیاهان وحشی خودرو خیلی زود و به شدت زیاد می شدند . با  رشد ، تکثیر و مرگ این گیاهان ، بی وقفه لایه های جدید دیگری روی شهر کشیده می شد که دیوارهای شهر را به کلی از نظر پنهان می کردند .
بسیاری از شهرهای باستانی نیز زیر خاکستر ناشی از فوران های آتشفشانی دفن می شدند . به این ترتیب  ، اغلب شهرهای دوران باستان به مرور زمان ، زیرلایه های فوقانی ترزمین ازنظر ناپدیدشدند . به همین دلیل ، باستان شناس امروزی باید همچون کارآگاهی دقیق ،همواره در پی آثار و نشانه هایی باشد که جایگاه احتمالی چنین شهرهایی را به او نشان می دهند

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  آتش، تلگراف عهد هخامنشی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.