عصارخانه تاریخی فرخشهر

عصارخانه تاریخی فرخشهر

فرخ شهر سومین شهر بزرگ چهارمحال و بختیاری است که آثار تاریخی و طبیعی و گرشگری بسیاری را در دل خود جای داده است که وجود عصارخانه های تاریخی و قلعه تاریخی از مهمترین ظرفیت های گردشگری شهر به شمار می رود.

استان چهارمحال و بختیاری استانی تاریخی و کهن و دارای جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی بسیار زیادی است و از آن دسته استان‌هایی است که دارای جاذبه‌های منحصر به فرد است.

این استان به خاطر بکر بودن دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی است که هنوز معرفی نشده است و در زمینه معرفی جاذبه های تاریخی آنگونه که شایسته بوده به آن توجه نشده است.

توسعه گردشگری و جذب توریسم و اشتغال در کنار معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراهم می‌شود و باید از پتانسیل‌های موجود در این زمینه بهره گرفت، این در حالی است که چهارمحال و بختیاری دارای پتانسیل‌های گردشگری و تاریخی بسیار زیادی است که بسیاری از این جاذبه‌های تاریخی همچنان گرد ناشناسی را با خود دارند.

عصارخانه تاریخی فرخشهر

فرخ شهر که نام قدیم آن قهفرخ بوده است، سومین شهر بزرگ استان چهارمحال و بختیاری از نظر جمعیت است و بعد از شهرکرد و بروجن در رده پر جمعیت ترین شهرهای استان قرار می گیرد.

این شهر یکی از شهرهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که قدمت بسیار زیادی دارد و در کتب تاریخی و لشکرکشی های شاهان قدیم ایران به منطقه اشاره هایی شده است.

این شهر به عنوان دروازه استان چهارمحال و بختیاری در ورودی مهمترین جاده ورودی استان چهارمحال و بختیاری(اصفهان – شهرکرد) قرار دارد و هم اکنون این شهر بجز تاریخی بودن یکی از شهرهای فرهنگی مهم استان به شمار می رود.

آثار تاریخی و گردشگری بسیاری در شهر فرخ شهر وجود دارد که مهمترین آنها عصارخانه های تاریخی، قلعه تاریخی، بزرگترین قنات استان چهارمحال و بختیاری، پارک جنگلی سرچشمه، منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، موزه مردم شناسی و آثار تاریخی شهر و… است.

عصارخانه تاریخی فرخشهر

عصارخانه فرخ شهر

عصارخانه تاریخی شهر فرخ‌شهر استان چهارمحال و بختیاری از آن دسته آثار تاریخی است که به معرفی آن توجه نشده‌است و این در حالی است بسیاری از شهروندان شهر فرخ‌شهر از وجود این واحد تاریخی و قدمت آن اطلاعی ندارند چه برسد مردم شهرهای استانهای دیگر.

این مکان تاریخی وظیفه روغن کشی با ادواتی همچون سنگ‌های حکاکی شده، تنه‌های تنومند درخت نارون و… با استفاده از شتر در تاریخ ۴۰۰ ساله خود بر عهده داشته است.

در این عصارخانه یک سنگ تاریخی حکاکی شده مشاهده شده که به دوران سلسه صفوی مربوط است و حکاکی بسیار زیبایی دارد و در زمان‌های بسیار قدیم روغن دانه‌های روغنی را با این سنگ تاریخی گرفته می‌شده است.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  غارهای الفنتا از جاذبه های تاریخی بمبئی

پارک سرچشمه فرخشهر یکی از بزرگرین و با قدمت ترین پارکهای چهارمحال و بختیاری است که هم اکنون با فضای بسیار زیبا، یکی از زیباترین مناطق گردشگری این استان به شمار می رود.

پارک سرچشمه فرخشهر با مساحتی بالغ بر۱۲۰ هزار مترمربع دارای چشمه‌ای پراز آب وفضای سبز زیبا وچشم نواز وجنگلی است.

اولین چیزی که در بدو ورود چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌سازد آب نمای زیبای این پارک که بر روی استخرهای پارک قرار دارد.

عصارخانه تاریخی فرخشهر

 

پارک جنگلی سرچشمه

این پارک یکی از قدیمی ترین پارکها در استان چهار محال و بختیاری است و هرساله در فصل بهار و تابستان میزبان ورود خیل مسافران است.یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این پارک دارا بودن درختان قدیمی و کهنسال است که زیبایی خاصی به این پارک داده است.

قنات تاریخی” بروی” شهر فرخ شهر پرآب ترین قنات استان چهارمحال و بختیاری است و این قنات دارای بیش از ۱۳۳ حلقه چاه و بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد.

قنات بروی فرخ شهر بزرگ ترین و پر آب ترین قتات استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر فرخ شهر قرار دارد، این قنات در تاریخ شهر فرخ شهر نقش بسزایی داشته و موجب شده بود که بسیاری از قلعه ها در این شهر ساخته شود.

این قنات تاریخی سرچشمه آن در بالای شهر قرار دارد و آب آن وارد شهر می شده و بعد از گذشتن  از کوچه ها و خانه ها و آبیاری درختان از شهر خارج می شده و زمینهای کشاورزی پایین شهر را در مساحت بسیار زیاد آبیاری می کرده است.

هم اکنون سرچشمه این قنات تاریخی توسط شهرداری به یک مرکز تفریحی تبدیل شده است.

مجموعه حفاظت شده تنگ صیاد یکی از مهمترین ظرفیت های شهر فرخ شهر است که در حاشیه شهر فرخ شهر قرار دارد و محل زندگی انواع مختلف حیوانات حفاظت شده مانند قوچ، پلنگ، کبک، انواع مارها، پرندگان شکاری مانند عقاب، شاهین و… است.

این منطقه ۲۱ هزار و ۶۰۰ هکتار مساحت دارد و پارک ملی تنگ صیاد را با وسعتی معادل پنج هزار و ۴۰۰ هکتار در دل خود جای داده است که مهمترین بخش آن در کنار شهر فرخ شهر قرار دارد.

عصارخانه تاریخی فرخشهر

فرخ شهر زادگاه بیشترین شاعران قدیم استان چهارمحال و بختیاری است و هم اکنون نیز شعر و تربیت شاعر یکی از مهمترین مواردی است که در این شهر به آن توجه می شود.

 شهر فرخشهر افزون بر۵۵ ادیب و شاعر بزرگ همچون، مقبل  (۸۳۰ -۹۱۰ ه.ق)، سالک (۱۱۰۰- ۱۲۰۰ ه.ق)، حبیب (وفات ۱۲۰۰  ه.ق)، حداد (۱۱۳۰-۱۱۷۸  ه.ق)، صفائی (۱۲۷۲-۱۳۰۲ ه.ق)، آصف (۱۲۷۳-۱۳۳۹ ه. ق) و… دارد و به عنوان شهری فرهنگی در استان چهار محال و بختیاری می درخشد.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  جاذبه های شهر کیف کشور اوکراین

بسیاری از آثار تاریخی شهر فرخ شهر شناخته شده نیستند

عضو شورای اسلامی شهر فرخ شهر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شهر فرخ شهر یکی از مهمترین شهرهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود، تاکید کرد: این شهر قدمت تاریخی بسیاری دارد و قدمت آن از بسیاری از شهرهای این استان بسیار بالاتر است.

حسین کاوه ادامه داد: این شهر آثار تاریخی و گردشگری بسیاری دارد که بسیاری از آنها شناخته شده برای مردم نیستند در حالی که اگر توجه به آنها شود می تواند زمینه گردشگری و ورود مسافر را به این شهر توسعه دهد.

وی تاکید کرد: وجود عصارخانه تاریخی، قلعه تاریخی، وجود مناطق طبیعی و گردشگری از جمله پارک سرچشمه، منطقه گردشگری بابازکی، نزدیکی به شهر اصفهان و قرار گرفتن در ورودی استان از مهمترین ویژگی های این شهر است.

عصارخانه تاریخی فرخشهر

قنات تاریخی بروی

وی عنوان کرد: باید زمینه توسعه و معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر بیش از پیش فراهم شود وتوسعه گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: هم اکنون بزرگترین قنات استان چهارمحال و بختیاری در این شهر واقع است که این قنات نیز از آثار تاریخی با قدمت بسیار زیاد محسوب می شود  که هم اکنون از ظرفیت قنات استفاده شده و یک مجموعه گردشگری در کنار قنات ساخته شده است.

این عضو شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه یک روز در سال به عنوان روز فرخ شهر معرفی شده است، بیان داشت: همه ساله یک همایش با خصوصیات و ویژگی های این شهر مانند معرفی شعرا، معرفی لباس محلی و غذاهای محلی و… برگزار می شود که استقبال از این همایش بسیار زیاد است.

عصارخانه تاریخی فرخشهر

توسعه گردشگری در این شهر می تواند زمینه افزایش درآمد برای شهر فرخ شهر را فراهم کند

شهردار فرخ شهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شهر فرخ شهر یکی از شهرهای زیبای استان چهارمحال و بختیاری است، عنوان کرد: ظرفیت های توسعه ای بسیار زیادی در شهر وجود دارد که باید از این ظرفیت های برای توسعه شهر بهره گرفته شود.

رحیم جافری تاکید کرد: توسعه گردشگری در این شهر می توان زمینه افزایش درآمد برای شهر فرخ شهر را فراهم کند.

وی بیان کرد: هم اکنون در شهر پروژه های مهمی برای توسعه شهر در حال اجرا است و امیدواریم طی سالهای آینده شهر فرخ شهر یکی از مهمترین شهرهای پر مسافر استان شود.

عصارخانه تاریخی فرخشهر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.