قلعه آردمین در روستای آردمین ساوه

قلعه آردمین در روستای آردمین ساوه

جاذبه های گردشگری استان مرکزی

آثار تاریخی و باستانی

قلعه آردمین واقع در دهکده آردمین ساوه مربوط به دوره قاجاریان یکی از این آثار تاریخی و منحصر به فرد این شهرستان است . در ۵۶ کیلومترى جاده ساوه – همدان در انتهاى سه راهى غرق‌آباد در فاصله ۱۶ کیلومترى، دهکده‌اى با صفا و سرسبز به نام آردمین وجود دارد که در دامنه جنوبى کوه‌هاى رحمان قرار گرفته است.
آردمین روستایی است از توابع بخش نوبران شهرستان ساوه در استان مرکزی می باشد. این روستا در دهستان آق‌کهریز قرار دارد. در میان آبادى و در داخل بافت مسکونى و باغ‌ها، بناى عظیمى خودنمایى مى‌کند که اهالى به آن «قلعه» مى‌گویند.

قلعه آردمین در روستای آردمین ساوه

بافت اصلى معمارى روستا و ارتباط آن با قلعه به دلیل دورى جاده به میزان زیادى دست نخورده باقى مانده است. قلعه آردمین شامل بخش‌‌هاى اندرونى، ایوان‌ها، تالارهاى شاه‌نشین و ارسى‌هاى گره‌‌کارى شده و برج‌هاى متعدد است که همگى حکایت از معمارى اشرافى آن دارند.

وجود عناصرى مانند حصار گلین، برج‌هاى رفیع، انبارهاى بزرگ، اصطبل و طویله را مى‌توان از عوامل معمارى روستایى قلعه دانست. نماى بنا از داخل حیاط، چارچوب‌هاى مستطیل آجرى دارد که یک در میان با استفاده از گچ تعبیه شده‌اند.

تعداد اندکى از گچبرى داخلى بنا به خصوص در تالار اندرونى باقى مانده است. ارسى‌هاى داخلى برج جنوب غربى با گره‌‌کارى و شیشه‌هاى الوان، نرده‌هاى چوبى و در دو لنگه ورودى بیرونى تزئین شده‌اند.

قلعه آردمین در روستای آردمین ساوه

بخش تحتانى برج نیز جلوه‌هاى گوناگونى از هنر چوبکارى دارد. در ضمن میخ‌پرچ‌ها و کوبه‌هاى فلزى در ورودى بیرونى نیز به عنوان ارزش‌هاى تزئینات بنا مورد توجه مى‌باشند. این بنای کهن به عنوان یکی از آثار تاریخی ارزشمند شهرستان ساوه همواره مورد توجه علاقه مندان به میراث فرهنگی بشمار می رود.

قلعه آردمین ساوه سالانه بویژه در ایام نوروز، پذیرای خیل مسافران، محققان و گردشگران است. این قلعه و فضای سرسبز و با صفای روستا یکی از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منطقه شمالی استان مرکزی به شمار می‌رود.

قلعه آردمین در روستای آردمین ساوه

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  تخریب و باز هم بی فرهنگی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.