قلعه واول یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان

قلعه واول یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان

لهستان با فرهنگ، چشم اندازهای تماشایی و آثار تاریخی خارق العاده از جذاب ترین مکان ها برای گردشگری است و امروز بعد از سال ها مبارزه آماده است تا به عنوان کشوری مستقل نقش جدیدش را در تاریخ مدرن ایفا کند. قلعه ها بدون شک یکی از مهمترین آثار تاریخی لهستانهستند و گردشگران زیادی برای دیدن آن ها راهی لهستان می شوند. قلعه واول در نواحی مرکزی شهر کراکوف قرار دارد و وقتی کراکوف پایتخت بود سکونت گاه پادشاهان این کشور به شمار می رفت. این قلعه از چندین ساختمان تشکیل شده که همه ی آن ها در اطراف حیاط قرار دارند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره قلعه واول بیشتر بدانید.

درباره قلعه واول

قلعه واول یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان

قلعه واول یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان است و با دیدن آن تقریبا همه سبک های معماری قرون وسطی، رنوسانس و گوتیک در جلوی چشمانتان به نمایش در می آید. این قلعه در جنوب قسمت قدیمی شهر بر روی تپه واول قرار دارد و از مهمترین بناهای فرهنگی و تاریخی کشور است. اهمیت این قلعه تا حدی است که در سال ۱۹۷۸ به عنوان بخشی از مرکز تاریخی کراکوف در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گفته است.

قلعه واول قرن ها محل زندگی پادشاهان لهستان و نمادی از حکومت این کشور بود و امروز تبدیل به یکی از مهمترین موزه های هنری شهر شده است. این قلعه که در سال ۱۹۳۰ به موزه تبدیل شد از ۱۰ مجموعه ی مختلف تشکیل شده و در آن مجسمه ها، پارچه ها و نقاشی های زیادی به نمایش در آمده است.

تاریخچه قلعه واول

از ۵۰ هزار سال قبل افرادی بر روی تپه واول زندگی می کردند تا اینکه تجارت و زندگی بر روی این تپه رونق زیادی گرفت و حتی پادشاهان لهستان هم برای زندگی به این تپه رفتند و قلعه واول را ساختند. در اوایل قرن ۱۶ پادشاه لهستان از معماران و مجسمه سازان ایتالیایی و هنرمندان آلمانی خواست تا این قلعه را تبدیل به یک کاخ باشکوه رنوسانسی کنند. این قلعه خیلی زود تبدیل به نمونه ی کاملی از قصرهای حکومتی در مرکز و شرق اروپا شد. در آتش سوزی سال ۱۵۹۵، بخش شمال شرقی قلعه در آتش سوخت و با اینکه در سال های بعد بازسازی شدند اما فقط قسمت های کوچکی از این بخش امروز به جای مانده است. در سال ۱۶۰۹ پایتخت به ورشو انتقال پیدا کرد و روزهای تاریک این قلعه هم شروع شد. در طول این مدت هم قلعه و هم بناهای اطرافش در اثر بی توجهی مسئولان محلی مورد غفلت قرار گرفتند. حتی حملات سوئدی ها در سال های ۱۶۵۵ تا ۱۶۵۷ و ۱۷۰۲ قلعه را بیشتر از گذشته ویران و ویران تر کرد.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  راز گنج های گمشده

قلعه واول یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان

تپه واول در سال ۱۷۹۴ توسط ارتش پروس تصرف شد و در این مدت نشان پادشاهی هم به سرقت رفت و دیگر هیچ وقت پیدا نشد. بعد از سومین تجزیه لهستان در سال ۱۷۹۵، واول به عنوان مهمترین نقطه ی دفاعی تقریبا نابود و بخش های باقی مانده اش توسط اتریشی ها با دیوارهای دفاعی مدرن شد. در این سال ها اتریشی ها بخش های داخلی قلعه تغییر دادند و بخشی از ساختمان ها را خراب کردند. در نیمه دوم قرن ۱۹، اتریشی ها دیوارهای دفاعی را از نو طراحی کردند و آن را به بخشی از قلعه تبدیل کردند. با این حال در سال ۱۹۰۵، قلعه بعد از تخلیه نیروهای اتریشی مورد نوسازی قرار گرفت. بعد از جنگ جهانی دوم هم این قلعه به موزه تبدیل شد تا محلی باشد برای نمایش تاریخ لهستان.

تعدادی از قسمت های مختلف این قلعه را در زیر معرفی می کنیم:

اتاق های تاریخی گوتیک

حتی اگر علاقه ای به گذشته ی کشور هم نداشته باشید باز هم در داخل این قلعه مجموعه هایی هست که تماشای آن ها حتما برایتان جذاب خواهد بود. در اینجا گنجینه های ارزشمند پادشاهی در اتاق های تاریخی به معرض نمایش گذاشته شده، همان اتاق هایی که از قرن ۱۵ برای نگهداری نشان ها و جواهرات پادشاهی استفاده می شدند. جواهرات گرانبهای این موزه حوادث تاریخی زیادی را از سر گذرانده اند و از غارت های زیادی جان سالم به در بردند تا امروز تاریخ این سرزمین را به شما نشان دهند.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  ۱۰ اثر باستانیِ ایران پیش از ظهور اسلام

کلیسا

کلیسایی که در کنار این قلعه قرار دارند محل تاجگذاری بیش از ۳۶ پادشاه لهستان بود و در دخمه ی زیرزمینی آن هم پادشاهان و شخصیت های تاریخی و هنری بسیاری دفن شده اند.

قلعه واول یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان

برج سندومیرسکا | Sandomierska Tower

این برج یکی از دو برج آتش قلعه است که در حوالی سال ۱۴۶۰ برای بالا بردن توان دفاعی قلعه در برابر حملات در بخش جنوبی ساخته شد. این برج امروز محل بازدید گردشگران شده است و برای رسیدن به بالای آن باید از ۱۳۷ پله بالا بروید. با پرداخت ۴ زلوتی می توانید خودتان را به بالای این برج ها برسانید و محو تماشای چشم اندازهای اطراف شوید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در مواقعی که جنگی در کار نبود از این برج به عنوان زندان استفاده می شد.

باغ های سلطنتی

حتما از باغ های لذت بخش سلطنتی دیدن کنید، باغ هایی که از سال ۱۵۴۰ در دامنه های شرقی قلعه برپا شده اند. باغ های واول تنها باغ های رنوسانس بازسازی شده ی لهستان است و دو تراس دارد که در تراس بزرگ تر آن انواع گل های رز، شقایق فرنگی، سنبل، ریحان، آویشن و … پرورش داده می شود. در این باغ ها یک باغ میوه هم هست که اطراف ان را گل های رز احاطه کرده اند. اگر هوا اجازه دهد این باغ هر روز از ساعت ۱۱ صبح تا ۳ عصر باز است. کل مجموعه ی قلعه واول هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر باز و دوشنبه ها تعطیل است.

قلعه واول یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.