کتراک

با پیشرفت صنعت و افزایش ساخت و ساز، ساختار بتن توسعه یافت و استفاده از آن در صنایع مختلف متداول شد. در همین اثنا مهندسی بتن رشد کرده و بتن‌هایی با مقاومت های بالای مکانیکی، حرارتی و شیمیایی ساخته شده اند. حجم بالای استفاده از این محصولات موجب شد مهندسی ترمیم، تخریب و اصلاح آن نیز رشد کند. استاندارد ها و تکنولوژی های متعدد مربوط به ترمیم و تخریب بتن موید این مطلب است. اصلاح و ترمیم بتن نیازمند تخریب تمام یا بخشی از آن است که روش های مختلفی برای این امر توسعه سافته اند. از متداول ترین روش های تخریب بتن می توان به چکش برقی یا هیدرولیکی (پیکور یا هیلتی)، واترجت صنعتی فشار قوی و فوق فشار قوی، ماشین های تراش جاده ای، مواد شیمیایی یا کتراک نام برد. در مقالات پیشین مقایسه هایی بین روش ضربه ای و واترجت صنعتی انجام شده و در این مقاله قصد داریم روش کتراک و واترجت را مقایسه کنیم.

تخریب بتن با کتراک

مواد شیمیایی همواره در صنعت توانسته محصولات و راه حل های جدیدی را خلق کند و موجب بهینه سازی بسیاری از فرایندها شده است. روش شیمیایی مورد استفاده برای تخریب بتن از یک پدیده فیزیکی ساده تبعیت میکند و آن انبساط است. برای این کار چاله ای در داخل بتون حفر می شود و پودر کتراک حل شده داخل آب داخل آن ریخته می شود. این مواد با واکنش های شیمیایی در مدت چند دقیقه تا چند ساعت افزایش حجم پیدا می کنند. افزایش حجم مواد کتراک در حفره ها سبب ترکیدن و ترک خوردن سازه بتنی، سنگی یا سیمانی می گردد.

پودر کتراک

پودر کتراک

موارد استفاده کتراک

از کتراک برای تخریب بتن کامل، تخریب سنگ ها در راه سازی و معدن مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش با استفاده از مواد کتراک سازه ها به صورت کامل تخریب می شوند. به همین دلیل استفاده از کتراک برای سازه های با درجه حساسیت بالا، و همچنین در سازه هایی که به قصد ترمیم یا اصلاح کندن‌بتن در آنها انجام می شود، کاربرد ندارد. تخریب بتن مسلح و غیر مسلح توسط این روش به خوبی انجام می شود.

مطلب دیگری که در تخریب بتن با کتراک باید مورد توجه قرار داد این است که حفره چاله ها باید به صورت مهندسی شده صورت گیرد. فواصل زیاد چاله ها موجب عدم تخریب صحیح و کامل می شود. فواصل کم نیز هزینه را بالا می برد. از طرفی عمق چاله ها باید ۸۰ تا ۹۰ درصد ارتفاع سازه مورد نظر باشد تا تخریـب به طور صحیح انجام شود.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  برش بتن

مشخصات کتراک

کتراک پودری است که با آب واکنش شیمیایی انجام داده و افزایش حجم می دهد. این پودر در بسته های ۲۰ کیلوگرمی به فروش می رسد و جهت حل شدن در آب باید هر ۱۰ کیلوگرم آن را در ۳ لیتر آب حل نمود.

تخریب بتن با واترجت صنعتی

واترجت های فوق فشار قوی در چند دهه اخیر بسیار توسعه یافته اند و در کشورهای توسعه یافته جزء پر استفاده ترین ابزار برای نظافت صنعتی، و تخریب بتن به حساب می آیند. واترجت برخلاف کتراک مقطع مورد نظر را تخریب می کند و به کل سازه آسیبی وارد نمی کند. به همین دلیل علاوه بر تخریب کلی سازه ، برای ترمیم و اصلاح سازه های بتنی نیز یک راه حل مناسب به حساب می آیند.

تخریب بتن مسلح با واترجت صنعتی

تخریب بتن مسلح با واترجت صنعتی

دستگاه واترجت صنعتی با استفاده از فشار آب می تواند کار انجام دهد. فشار آب، دبی، زاویه پاشش آب، دمای آب، فاصیه نازل از سطح، مدت زمان پاشش و تمرکز جت آب از عواملی هستند که قابل کنترل بوده و روی نتیجه نهایی می تواند تاثیر بگذارد. بسیاری از این عوامل توسط شرکت های سازنده و مشاوران فروش دستگاه واترجت تعیین و به صورت پکیج کاربردی ارائه می گردد. همین مساله قابل کنترل بودن، موجب افزایش کارایی این روش شده است و واتر جت ها را به عنوان دستگاهی بسیار کاربردی در دنیا شناسانده اند. از مهمترین کاربردهای واترحت در تخریب بتن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مضرس کردن بتن

مضرس کردن به معنای دندانه دندانه کردن است و برای مصارف متعددی استفاده می شود. مضرس کردن علاوه بر مصارف زینتی، کاربردهای فنی نیز دارد. جهت ترمیم بتن می توان با مضرس کردن سطح، موجب چسبیدن ملات جدید به سطح قدیم شد، در غیر اینصورت لازم است از چسب بتن استفاده شود.

ترمیم خوردگی بتن

بتن مسلح با گذشت زمان و نفوذ یونها به داخل آن دچار خوردگی می شود. جهت جلوگیری از پیشرفت خوردگی باید قسمت های دچار زنگ زدگی را کنده و شستشو نمود و با روش های شیمیایی و یا ترمیم آن با بتن تقویت شده جدید، آن را اصلاح نمود و از خراب کردن کامل سازه جلوگیری کرد. حذف بخش هایی که دچار زنگ زدگی و سرطان بتن شده اند با واترجت صنعتی به بهترین نحو ممکن امکان پذیر است. واترجت هم کار تخریب بتن را انجام می دهد و هم قسمت های زنگ زده را به طور کامل حذف می نماید.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  طرح بازار فروش آزاد اشیای عتیقه به کجا رسید؟
تخریب شمع بتنی و ستون ها

تخریب بتن با واترجت و شستشوی میلگردها

تخریب بتن با واترجت و شستشوی میلگردها

شمع ها برای تحمل بار سازه ها طراحی شده اند و از حساس ترین قسمت های یک سازه بتنی به حساب می آیند. ترمیم و اصلاح شمع ها و ستون ها باید با احتیاط کامل انجام شود تا از کوچک ترین آسیب به سایر قسمت ها جلوگیری شود. تنها ابزار مورد استفاده برای تخریب بتن این سازه ها در دنیا واترجت صنعتی است.

تخریب بتن سد

سد های بتنی در بازه های زمانی مشخص نیاز به نوسازی و مقاوم سازی دارند. کوچکترین آسیب به سازه سد موجب خسارت های هنگفت و جبران ناپذیر می شود و تنها ابزار قابل استفاده برای این عملیات واترجت صنعتی می باشد.

موارد ذکر شده بخشی از کاربردهای متعدد تخریب بتن با واترجت می باشد که استفاده از کتراک، کوچکترین توجیهی در آن ندارد.

مقایسه تخریب بتن با کتراک و واترجت صنعتی

همانطور که در دو بخش اخیر به آن اشاره شد، کتراک و واترجت دو ابزار مورد استفاده و مفید در صنعت می باشند که کاربردهایی کاملا متفاوت دارند. حذف کامل یک سازه که دارای حساسیت نباشد می تواند با کتراک به خوبی انجام شود. این خرابی نباید به سازه دیگری که دارای حساسیت است نیز آسیبی وارد کند. کتراک به دلیل اینکه هیچ کنترل قابل قبولی حین تخریب وجود ندارد، به هیچ وجه قابل استفاده در سازه های حساس نیست. از طرفی واترجت در سازه های بدون حساسیت و دارای سطح زیاد که به طور کامل باید خراب شود به صرفه اقتصادی نمی باشد.

کتراک المانی,ایتالیایی,امریکایی و ترک در ایران وجود ندارد.تمام مواد اولیه نیز ایرانی میباشند.

کتراک ۳۰ دقیقه ای فقط در کیسه های ۲۰ کیلویی و کتراک ۲ ساعته و ۲۴ ساعته در کیسه های ۲۵ کیلویی میباشد

۰۲۱۶۶۸۷۳۶۷۴۰۲۱۵۵۴۰۹۹۰۸- ۰۹۱۹۵۰۰۰۱۵۶  اقای حسینی مدیر فروش و مشاور تخریب

۰۹۳۸۴۷۹۱۰۵۹ اقای احمدی نمایندگی فروش تهران

اقای حسینی نمایندگیاصفهان    ۰۹۱۳۹۶۱۴۶۸۴

ارسال با اتوبوس و باربری به تمام نقاط کشور و تهران  ارسال با پیک وخرید حضوری

 

ادرس دفتر فروش : تهران . خیابان آذر بایجان . بین خیابان کارون و قصر دشت . روبروی پمپ بنزین . پلا ۱۰۰۵ .واحد ۴

قبل از مراجعه حتما هماهنگ شود . ساعت کار از ۹:۳۰ صبح تا ۲۰   ۰۲۱۶۶۸۷۳۶۷۴-۰۹۱۹۵۰۰۰۱۵۶

ادرس انبار تهران : میدان قزوین. خیابان قزوین . روبه روی شهرداری . گاراژ رامین . پلاک ۳۱ . اقای دربانی.

قبل از مراجعه حتما تماس گرفته شود . ساعت کار شنبه تا چهارشنبه  ۹ تا ۵ بعد از ظهر ۰۲۱۵۵۴۰۹۹۰۸-۰۹۳۸۴۷۹۱۰۵۹

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.