مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری رفسنجان

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری رفسنجان

اگر به کرمان سفر کردید از جاذبه های گردشگری رفسنجان نیز دیدن کنید، رفسنجان به شهر پسته معروف است و در شمال غربی کرمان واقع شده است. حدود نیمی از جمعیت این شهر روستانشین هستند و منطقه ای تاریخی محسوب می شود. در این مقاله نام تعدادی از جاذبه های گردشگری این شهر ذکر شده است. در ادامه همراه ما باشید.

درخت پسته اودرج از جاذبه های گردشگری رفسنجان

درخت پسته اودرج یک درخت کهنسال است که در دهکده ای تاریخی به همین نام واقع شده است، این درخت حدود ۳۵ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و از برترین جاذبه های گردشگری رفسنجان به شمار می آید. این درخت حدود ۱۵۰۰ سال قدمت دارد و دارای ارتفاعی حدود ۱۵ متر است. ناگفته نماند که قطر تنه آن نیز حدود ۳ و نیم متر است و این یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که قدیمی بودنش را اثبات می کند.

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری رفسنجان

برج خلیل آباد از جاذبه های گردشگری رفسنجان

برج خلیل آباد نیز از معروف ترین و قدیمی ترین جاذبه های گردشگری رفسنجان است که سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند، قدمت این برج به دوران قاجاریه باز می گردد و در محله خلیل آباد، کوچه برج واقع شده است. این جاذبه در سال ۱۳۸۲ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. جاذبه های گردشگری جنوب ایران

برج خلیل آباد از جاذبه های گردشگری رفسنجان

کاروانسرای کبوتر خان از دیگر جاذبه های گردشگری رفسنجان

کاروانسرای کبوتر خانه در روستایی به همین نام واقع شده است که از مکان های گردشگری رفسنجان به شمار می آید. طبق شواهد به عنوان یکی از کاروانسراهای دوران صفویه شناخته می شود و در کتاب ها نیز نامش به ثبت رسیده است. در ادامه با برخی از ویژگی های این جاذبه اشاره می شود:

  1. بنای کاروانسرا از آجر ساخته شده و نقش ها و طرح های زیبایی بر روی آن نقش بسته است.
  2. سنگ نوشته ای در سر در این کاروانسرا نصب شده است که می تواند نشان دهنده قدمت آن باشد، بر اساس این سنگ نوشته این کاروانسرا متعلق به دوران زندیه است.
  3. نقشه و طرح این بنا مشابه کاروانسراهای دوران صفویه است و فقط یک تفاوت ما بین آنها دیده می شود، آن هم ۴ برجی ست که در ۴ گوشه آن قرار گرفته است.
اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  روستای حیله ور با معماری خاص و منحصربه فرد

حصار قدیم از دیدنی های رفسنجان

حصار قدیم نیز از دیگر جاذبه های گردشگری رفسنجان است که قدمت آن به سال ۱۲۹۲ باز می گردد، دستور ساخت آن توسط فردی به نام امیر مفخم بختیاری داده شده است و محل قرارگیری آن در حوالی بهرام آباد شهر رفسنجان است. برج، بازو و دروازه های مستحکم این بنا دارای اسامی بودند که در ادامه ذکر می شود: این اسامی عبارتند از: قطب آباد، علی آباد، دروازه مزار و کمال آباد.

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری رفسنجان

حضار قدیم از دیدنی های رفسنجان

غار میرزا از دیگر مکان های دیدنی رفسنجان

غار میرزا نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری رفسنجان است که در سال ۱۳۸۷ شناسایی شده است. در داخل غار یک چاه ۵۰ متری قرار دارد که اگر از مسیر اصلی غار پیش بروید آن را می یابید. در بخش میانی این غار فرودی ۹۰ متری خواهید داشت که همه اسرار غار پیش روی تان قرار می گیرد. قندیل های سنگی در این بخش از غار را مشاهده خواهید کرد، خوب است بدانید که قدمت برخی از این قندیل ها به میلیون ها سال قبل باز میگردد و گاها دارای طول های زیادی هستند.

بادگیر معین از دیگر جاذبه های گردشگری رفسنجان

بادگیر معین نیز باقی مانده عمارت معین است و از برترین جاذبه های شهر رفسنجان شناخته می شود. مراحل بازسازی و مرمت این بنا در سال ۱۳۸۴ توسط میراث فرهنگی انجام شده است، ارتفاع آن حدود ۱۶ متر است که در ادامه نیز به مصالحی که در ساخت آن به کار رفته است اشاره می شود:

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری رفسنجان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.