ویژگی حیوانات در دفینه یابی (مار):

ویژگی مارهای غیر سمی:

این نوع مارها دارای مردمک چشم گردی هستند. مارهای غیر سمی پوستی ساده دارند. این نوع مارها فرورفتگی در بین دو چشم ندارند. دارای سری گرد یا بیضی شکل،از قطر میانی بدن تا انتهای نوک دم باریک می شوند و طرز حرکتشان مستقیم و مارپیچ است. 

در مارها رفتارهای فردی مثل انگیزه های گرسنگی، جفت طلبی، جفت گیری، دفاع و تهاجم، مسکن گزینی، تغییر مکان و نیز ساعت زیست شناختی دیده می شود. مارها به هنگام گرسنگی در طلب طعمه به حرکت درمی آیند و به محض شناسایی طعمه بی حرکت بر جای می مانند. تشخیص طعمه به وسیله زبان انجام می شود. پس از ردیابی و در موقعیت مناسب به شکار خود حمله ور می شوند که به ندرت این عمل به خطا می رود.در فصل جفت گیری اغلب دو مار نر از یک گونه بر سر مار ماده با یکدیگر به نبرد می پردازند. به درستی مشخص نیست که این رفتار به خاطر حفظ برتری مار صورت می گیرد یا برای جلب نظر جنس مخالف است. مارها از ترشحات بودار پوست خود برای جلب جنس مخالف استفاده می کنند.اغلب مارها به هنگام احساس خطر یا تحریک واکنش های دفاعی و تهاجمی دارند. واکنش های هشداری مارها در مقابل عامل تحریک کننده با ایجاد صدا بر اثر مالش پولک ها به یکدیگر و یا به حرکت درآوردن سریع زائده غضروفی دم و یا تغییر شکل ظاهری و یا حمله و گریز مشاهده می شود.مارها دارای قدرت تشخیص مکان مناسب برای زندگی هستند. آنها از محل سکونت خود چندان دور نمی شوند، ولی مسائلی مانند شهرسازی، ایجاد کارخانه ها و صدها مورد دیگر باعث شده که این موجودات را پراکنده کند و محل سکونت خود را به دفعات ترک کنند.مارها انگیزه مسکن گزینی دارند و تغییر مکان اجباری آنها را تا مدت ها موجب اختلال در پوست اندازی، تولیدمثل و حتی تغذیه آنها می شود. مارها دارای ساعت زیست شناختی هستند. دوره ای بودن فعالیت های تولیدمثل، خواب زمستانی و خروج آنها از پناهگاه ها در غروب و با طلوع آفتاب تحت تاثیر ساعت زیست شناختی است.این موجودات بجز در قطب جنوب تقریبا” در سایر قسمت های دنیا وجود دارند. اغلب مارها روی زمین یا زیر آن زندگی می کنند اما برخی از انواع آنها هم وجود دارند که درختان یا آب را محل زندگی خود انتخاب می کنند. کنار رودخانه ها باتلاقها نیز از جمله مکانهای مورد علاقه برای زندگی این خزندگان می باشد. گونه های جالبی از مارها در آسیای جنوب شرقی مشاهده شده است که توانایی پریدن نیز دارند و بسادگی از شاخه درختی به شاخه دیگر می پرند.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  موکل در حفاری

نحوه شکار مارها دو گونه است

اول آنهایی که با سم خود می توانند باعث مشکلاتی در سیستم عصبی یا گردش خون طعمه شوند و دسته دوم آنهایی که با قدرت ماهیچه های خود می توانند طعمه را تحت فشار قرار دهند یا خفه کنند. این نوع از مارها با آرامش خیال آنقدر منتظر می مانند تا طعمه به آنها نزدیک شود و سپس در زمان مقتضی خود را به دور آن پیچیده آنقدر فشار می دهند تا جانور – یا انسان ! – از نفس کشیدن باز ایستد. در حالی که مارهای سمی پس از تزریق یا پاشیدن سم به طعمه منتظر می مانند تا طعمه از پای در آید.پس از ازپای در آوردن طعمه چه با سم و چه از طریق فشار دادن، از آنجایی که مارها دندان برای جویدن یا خرد کردن ندارند مجبور هستند که طعمه خود را درسته ببلعند و سپس توسط ترشحات معده آنرا هضم کنند.

مارها تخم گذارند ولی تعدادی نیز تخم ها را در داخل بدن خود نگهداشته و بچه بدنیا می آورند . مارها نمی توانند غذای خود را بجوند و به این علت همه ی طعمه ی خود را یکجا می بلعند آنها به این جهت قادر به انجام چنین کاری هستند که می توانند دهان خود را خیلی زیاد باز کنند .

مارآبی به رنگ سبز تیره یا قهوهای مایل به خاکستری می باشد ودر پهلو نقوشی نیز دارد . بهترین راه برای شناختن آن مشاهده ی طوق زرد یا نارنجی رنگ درگردن اوست مارهای آبی شناگران خوبی هستند و می توانند قورباقه و ماهی های کوچک را شکار کنند .آنها غذای خود را نمی جوند ، زیرا برای جویدن دندان ندارند . اگرمارآبی را بگیریم ممکن است صدایی ازخود درآورد ولی احتمال گاز گرفتن کمتری وجود دارد . اگرچه مارها دندان دارند ولی بنظر می رسد که از آنها در موقع دفاع ازخود استفاده می کنند .

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  قصر نُوی‌شوان‌شتَین آلمان (+تصاویر)

افعی ها از مارهای آبی کوتاهترند و به رنگ خاکستری یا قهوهای هستند . آنها از پشت تا زیر بدن شکل مارپیچی دارند بنابراین تمایز مارهای افعی از آبی نستبا آسان است . افعی ها از پستانداران کوچک و مارمولک هایی که بوسیله ی نیش گرفتن با اسم خود شان کشته اند تغذیه می کنند. افعی ها تخم نمی گذارند بلکه در اواخر تابستان بچه بدنیا می آورند که خیلی هم فعال می باشند .

مارها در زمره جانوران خونسردند و برخلاف حرارت بدن پرندگان و پستانداران با تنظیم شدن متابولیسم بدن تأمین نمی گردد . بلکه درجه حرارت بدن آنها تابع حرارت محیط است چنانچه سرما شدید باشد درجه حرارت بدنشان پائین می آید و دچار نوعی سستی و رخوت می شوند و به خواب زمستانی فرو می روندد . اگر درجه حرارت محیط مناسب و مساعد باشد ، فعالیتشان از سر گرفته می شود . در فصل بهار و تابستان و پائیز در ساعات معینی از شبانه روز، مارها برای شکار و تأمین غذا و گاهی برای استفاده از آفتاب از پناهگاه خود خارج می شوند . در این موقع می توان مارها را مشاهده نمود و به مطالعه پرداخت البته باید دقت کرد که مار هراسان نشود و نگریزد .

یکی از ویژگی مهم مارها، دارا بودن زبان دراز و دو شاخه هست؛ و زمانی مار در حال فعالیت، و آزمون و خطای محیط، این عضو همیشه در حال بیرون آمدن از دهان و بازگشت به اونه. این زبان، همتای بینی انسانه یعنی بر سطح اون گیرنده های شیمیایی وجود داره که بوها و محرک های شیمیایی موجود در محیط خارج رو جذب و با ایجاد پیام عصبی به مغز انتقال میده. با این شیوه به کنکاش محیط برای دستیابی به شکار می پردازه. سوراخ های بینی تنها نقش تنفسی دارند و نه عضو مؤثری در حس بویایی. پس مارها به واسطه ابزار کارآمدی به نام زبان دو شاخه، حس بویایی فوق العاده ای قوی دارن و میتونن در تاریکی شب، طعمه و شکار رو پیدا کنند.

۴۴(۲)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.