يخدان عباس‌ آباد کرمان

یخدان عباس‌ آباد کرمان

جاذبه های گردشگری استان کرمان
آثار باستانی و تاریخی

یخدان عباس‌ آباد کرمان در شش کیلومترى شهر رفسنجان مى‌باشد و از بناهاى یادگار حاج آقا على رفسنجانى بانى مجموعهٔ حاج آقا على کرمان است. یخدان عباس‌آباد کرمان شامل حصارى بلند، ‌ مانند اکثر یخدان‌ها و مخزن یخ است که از خشت بنا گردیده و تزئینات خشتى زیبایى دارد. یخدان عباس‌آباد کرمان در فهرست آثار ملى به ثبت رسیده است. رفسنجان یکی از شهرهای مهم استان کرمان است. این شهر مرکز شهرستان رفسنجان است.

یخدان عباس‌ آباد کرمان
رفسنجان اسامی مختلفی دارد که بیشتر در ارتباط با ذخایر زیر زمینی آن نامگذاری شده‌است. مانند رفسنگان یا رفسنگ از دو کلمه رفسنگ به معنای مس و کان به معنای معدن است که عربی شده آن رفسنجان می‌باشد. معدن مس سرچشمه معروف به چشم فیروزه‌ای بزرگترین معدن مس روباز در جهان می‌باشد.
همچنین رفسنجان بزرگترین تولید کننده پسته در جهان می‌باشد و به دلیل مرغوبیت زیاد پسته در جهان شهری شناخته شده‌است. همچنین بزرگترین خانه خشتی جهان در رفسنجان قرار دارد  که یکی از زیباترین بناهای باستانی استان کرمان می‌باشد که دارای ۱۱۰ اتاق می‌باشد. این شهر تاریخی دارای غنی ترین معادن مس و بزرگترین معدن مس روباز جهان می‌باشد و مجتمع مس سرچشمه به لحاظ وسعت سومین کارخانه فراوری مس در جهان است.

یخدان عباس‌ آباد کرمان

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  آبشار ها
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.