پنج واقعیت عجیب اهرام ثلاثه مصر

پنج واقعیت عجیب اهرام ثلاثه مصر

همیشه در مورد اهرام ثلاثه مصر روایت‌های زیادی شنیده‌ایم که در زیر شما را با پنج واقعیت عجیب در مورد آنها آشنا می‌کنیم.

۱-  هرم بزرگ جیزه و محوطه‌های مخفی آن

در حدود سال ۱۹۹۳ میلادی درب کوچکی در بخش جنوبی بدنه سمت راست هرم بزرگ توسط یک ربات خزنده یافت شد.  در پشت این درب، یک فضای خالی و کوچک قرار داشت. سالها بعد، درب دیگری نیز در همان منطقه کشف شد.به دنبال تحقیقات باستان شناسان، در سال ۲۰۱۰ نیز رباتی دیگر به نام Djedi، از بخش داخلی دربِ نخست عکس‌برداری کرده و مشخص شد یک دستگیره مسی و یک نقاشی که با گل اخرایی قرمز ترسیم شده در آن وجود دارد. همچنین، گفته میشود در طول ۹ سال اخیر هیچ انسانی وارد این اتاق‌ها نشده اما آثار خراشیدگی بر جا مانده روی دیوارها و سقف کاملا تازه هستند.

پنج واقعیت عجیب اهرام ثلاثه مصر

۲- هرم بزرگ مصر چند سال عمر کرده است؟

تحقیقات و پژوهشها تا به امروز چنین نشان داده بود که  قدمت اهرام سه گانه جیزه به نام های خوفو، خَفرِع و مَنقُرع به دودمان چهارم مصر می‌رسد. اما در جدیدترین بررسی‌های صورت گرفته روی لوح سنگی که در قرن ۱۹ میلادی در جیزه کشف شد، مشخص شده که خوفو دستور بازسازی ابوالهول را صادر کرده است نه ساخت آن را.

همچنین بر اساس شیارها موجود روی بدنه مجسمه، که فرسایش حدود ۸ هزار ساله را نمایان می‌کند، در قدمت واقعی هرم بزرگ شک و شبهه‌هایی ایجاد شده است: فرضیه جدید این است که مجسمه اِسفینکس کهن تر از هرم خوفو است.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  خانه فروغ الملک موزه هنر مشکین فام

۳-وجود سیستم گرمایشی در هرم بزرگ

در سال ۲۰۱۶ روی بزرگترین هرم جیزه تحقیقاتی انجام شد که  نشان داد که منافذ و حفره‌های غیرقابل توضیحی در زیر هرم بزرگ و نوک آن وجود وجود دارند. فرض بر این است که فرورفتگی‌های زیرین به اتاق یا دالان کشف نشده در داخل هرم مربوط می‌شود. اما انجمن دولتی آثار باستانی مصر تاکنون از بیان هر گونه توضیحی در این رابطه خودداری کرده است.

پنج واقعیت عجیب اهرام ثلاثه مصر

۴- تکنولوژی ساخت اهرام

“بلوک های اهرام، درست روی همدیگر ساخته می‌شدند و این ادعا، مساله وزن و نبودن هیچ فاصله و شکافی بین بلوکها را حل می‌کند.” این گفته شیمیدانی موسوم به «جوزف دیویدوویتز» است. این در حالی است که باستان شناسان و دیرین شناسان اعتقاد دارند که بلوک‌ها، پایه‌های رسوبی را ایجاد کرده‌اند؛ یعنی نظریه‌ای در جهت رد ادعاهای دیویدوویتز. بر همین اساس، هنوز هیچ گونه فرضیه قطعی در رابطه با روش ساخت هرم‌ها که همه محققان با آن موافق باشند، وجود ندارد.

۵-  آرامگاه توت عنخ عامون طلسم شده است

باستان‌شناس و مصرشناس مشهور بریتانیایی «هوارد کارتر»  – در سال ۱۹۲۲ میلادی– و تیم همراه وی مشغول حفاری و مطالعه روی معبد توت عنخ عامون بودند که لوحی را یافتند که روی آن نوشته شده بود: «مرگی هولناک در انتظار کسی است که قفل مقبره را باز نماید.»

کارتر این نفرین را باور نداشت تا اینکه در سال ۱۹۳۰ میلادی، ۲۲ نفر از افرادی که در زمان گشودن آرامگاه یازدهمین فرعون مصر باستان در آن جا حضور داشتند، مرگ‌شان به همراه خانواده‌هایشان گزارش شد و این پیامد به سرعت رسانه‌ای گشت. هنوز هیچ تائیدی مبنی بر صحت این طلسم وجود ندارد اما گفته می‌شود احتمالا مواد سمی موجود در دیوارهای مقبره و تابوت می‌تواند دلیل مرگ این افراد باشد.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  سنگ پادزهر

پنج واقعیت عجیب اهرام ثلاثه مصر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.