کراکوف متمایز ترین شهر لهستان

کراکوف متمایز ترین شهر لهستان

اقامتگاه پادشاهی، تا به امروز، پربازدید ترین شهر در لهستان

بافت قدیمی شهر احاطه شده با کمربند سبزی که از پارک Plant ، دانشگاه Jagiellonian و قلعه پادشاهی Wawel تشکیل شده: این جاذبه ها بیشتر از تمامی دیگر با لهستان و تاریخ آن در ارتباط هستند. تمامی تورهای قدم زنی در میدان اصلی (Main Market square) نزدیک به تالار لباس (Renaissance Cloth Hall) که یک تالار خرید متعلق به رسومات و فرهنگ لهستان از قرن ۱۶ تا به امروز بوده است، آغاز و پایان می یابد. پایین تر از میدان، طاق های محافظت شده از مخازن با ارزش اطلاعات در مورد تاریخ شهر در ارتباط با اروپا واقع است.

مصنوعات ساخته شده قرن ها بعنوان قسمتی از این نمایشگاه تاریخی چند رسانه ای به نمایش در می آید. در طول مهمترین وقایع و اتفاقات، زنگهای Sigismunl Bell از کلیسای جامع Wawel در تمام فضای شهر قدیمی پخش می شود.

گنبد های کلیسای جامع Wawel، محل دفن پادشاهان لهستان، شاعران، اشخاص روحانی و رهبران برجسته نظامی هستند. زیر گنبد طلایی کلیسای کوچک Sigismund، آخرین پادشاه سلسله Jagiellonian  دفن شده است. در ۲۰۱۳، کلیسای جامع شاهد دفن یکی از مهمترین و برجسته ترین نویسنده ها، Slawumir Morzek، که بعد از ۳۳ سال مهاجرت به وطن بازگشته بود، است. چند قدم دورتراز شهر قدیمی، Kazimierz شروع می شود. امروزه یک قسمتی از شهر است که قبلاً یک شهر مجزا بوده و اغلب با یهودیان در حدود قرن ۱۴ تا ۱۹ شناخته می شده است. یهودیان اورتودوکس از تمام دنیا به اینجا می آمدند تا با قبرستان قدیمی یهودیان در Kazimierz بیعت تازه کنند. برای محلی ها و توریستان، Kazimierz، عمدتاً با کلاب ها، میخانه ها، رستوران ها و نایت لایف عظیم خود مشهور است.

کراکوف متمایز ترین شهر لهستان

سرسبزی در منظره کراکوف کمتر از قسمت تاریخی آن نیست. قسمت قدیمی کراکوف با حلقه ۴ کیلومتری سرسبزی که Planty  نام دارد محاصره شده است. ای پارک در خندق های قرون وسطایی شهر که در اوایل قرن ۱۹ پر شده است، ایجاد شده ۴۰ نوع گونه های گیاهی مختلف در این باغ کاشته شده است.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  کلیسای زور زور یا مریم مقدس

کراکوف همچنین مکان بزرگترین علفزار شهری اروپاست. Blonia ی امروزی که در قرن ۲۱ زه کشی شده است، محل مورد علاقه برای قرم زنی، دوچرخه سواری و دویدن است. در گذشته، علفزار برای تمذینات نظامی و اتفاقات و برنامه های رسمی مهم استفاده می شد. امروزه میزان برنامه های فرهنگی و ورزشی با تعداد زیادی شرکت کننده و بیننده در حدود ۱۰۰۰ نفر است. در بین دیگر مناطق سرسبزی که مورد علاقه محلی هاست، دو تپه بالای کراکوف است که جهت بزرگداشت از قهرماناان لهستان ساخته شده است.

کراکوف متمایز ترین شهر لهستان

۱ . قلعه پادشاهی واول (Wawel):

تپه واول با قلعه پادشاهی اش، کلیسای جامع و لانه اژدهایش، مهمترین و دیدنی ترین جاذبه گردشگری کراکوف است.

قلعه واول - تور لهستان - پرواز آرام آبی

قلعه پادشاهی، محل زندگی بزرگان و سردمداران لهستان تا قبل از قرن ۱۶ بوده است. این قلعه جادویی در بالای تپه واول بنا شده که هم بنایی تاریخی و هم معماری است که سرشار از کارهای هنری ملی لهستان است. نمایشگاه دائمی آن از اتاقها، آپارتمان ها، گنجینه جواهرات و اسلحه ها تشکیل شده است.

در سالن حضار، ۳۰ مجسمه سر واقع در قسمت سقف، به بازدیدکنندگان خوش آمد می گویند.این چهره ها، اجتماع محلی زمانرونسانس را به نمایش می گذارند.

کراکوف متمایز ترین شهر لهستان

سردیس های قلعه واول کراکوف

آتش سوزی سال ۱۴۹۹ قلعه واول را نابود کرد، اما ترمیم آن با دعوت به همکاری از معماران برجسته ایتالیایی، لهستانی و آلمانی، آنرا به شکل کنونی در آورد. کارهای ترمیم و بازسازی از سالهای ۱۵۰۲ تا ۱۵۳۶ ادامه یافت و آپارتمان های پادشاهی به سبک باروک بازسازی شد، با آتش دان های مرمر و سقف های نقاشی شده. وقتی که Sigimund III  پادشاه سلسله Vasa ، پایتخت لهستان را در سال ۱۶۰۹ از کراکوف به ورشو منتقل کرد، تلاش کرد به سوئد نزدیکتر باشد، و دراین دوره بود که قلعه واول دیگر اهمیت خود را از دست داد. با این وجود، قلعه محل تاج گذاری و نگهداری جواهرات پادشاهی باقی ماند.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  ۱۰ بنای شگفت انگیز خشتی دنیا

روسیه و اتریش بعنوان همسایه های لهستان، قویتر شدند و شروع به تقسیم لهستان ضعیف ما بین خودشان کردند. در پی تقسیم بندی سوم و آخر لهستان، در سال ۱۷۹۵، که کراکوف جزئی از قلمرو پادشاهی اتریش بود، قلعه واول بعنوان سربازخانه ارتش اتریش بکار گرفته شد و تا سال ۱۹۰۵ به همین ترتیب مورد استفاده بود.

سالها بعد، در زمان استقلال لهستان، موزه ملی در تپه واول برپا شد. (۱۹۳۰) در همین زمان، قلعه مقر رسمی ریاست جمهوری لهستان بود. در طول جنگ جهانی دوم، قلعه بعنوان قرارگاه فرماندار نازی، Hans Frank، که دفترش روی تپه واقع شده بود، مورد استفاده قرار گرفت. در طول سالهای بعد از جنگ، قلعه بازسازی شد، کلکسیون آن غنی شد و جواهرات آن که بدلیل قرض های جنگجهانی دوم، از طرف بانکهای کانادا مصادره شده بود، به آن بازگشت. (۱۹۵۹)

کراکوف متمایز ترین شهر لهستان

امروز:

قلعه واول یک موزه بسیار جالب، با نمایشگاههای متعدد، که اغلب برای عموم باز هستند، در حال فعالیت است.

– تالارهای پادشاهی: که داخلی قلعه را نمایش می گذارند.

– مجموعه پرده نقش دارهای فلاندرزی

– نقاشی های پادشاهی

– مبلمان ایتالیایی مربوط به دوره رونسانس

– کلکسیون نقاشی های قدیمی از کارهای Cranach, Rebens

– آپارتمان های خصوصی پادشاهی،(محل زندگی پادشاهان لهستانی)

– اسلحه های باارزش و شمشیر مخصوص تاج گذاری

– هنر شرقی: خیمه ها و بنرهای اهدایی از امپراطوری عثمانی ترک به قلعه واول در زمان Jan III Sobienski، بعد از جنگ وین در سال ۱۶۸۳٫ اسلحه ها و فرش های ایرانی و ترکی و یک مجموعه غنی از چینی های مرغوب ژاپن و چین.

– واول شرقی: نمایش از بازمانده های باستانی قرن ۱۱، نمایش اشیاء پیدا شده در زمان حفاری تپه واول، نمایش چند رسانه ای تاریخ تپه واول که البته این نمایش بدلیل نوسازی متوقف شده است.

کراکوف متمایز ترین شهر لهستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.