کشف استخوان انسان و سفال تاریخی

کشف استخوان انسان و سفال تاریخی

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان گفت: بقایای استخوان انسان و سفال‌های قدیمی در حفاری‌های طرح جامع امامزادگان جعفر(ع) و محمد(ع) دامغان رویت شد.

کشف سفال و استخوان انسان

کشف استخوان انسان و سفال تاریخی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مهدی قاسمی افزود: در محوطه امامزادگان جعفر و محمد(ع) با قدمتی بیش از یک‌هزار سال و وجود ۵ اثر ثبتی در مرکز شهر دامغان، این آثار سفال و استخوان انسان در جداره‌های زیرزمین طرح عمرانی در حال اجرا در حریم امامزادگان محمد و جعفر(ع) رویت شد.

کشف استخوان انسان و سفال تاریخی

وی ادامه داد: با توجه به آثار جدید مشاهده شده، به نظر می‌رسد در این مکان قبور تاریخی وجود داشته است که نیاز به بررسی بیشتر و سپس اعلام نظر قطعی دارد.

قاسمی تصریح کرد: متاسفانه لایه‌های باستانی احتمالی در این محدوده به دلیل عملیات ساخت و ساز طرح اوقاف و امور خیریه از بین رفته است.

وی اظهار داشت: در پی ابلاغ طرح مصوب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص عملیات ساختمانی در حریم مصوب و درجه یک امامزادگان جعفر و محمد(ع)، مصوبات مذکور به انضمام نقشه‌های اجرایی به شهرداری دامغان، هیات امنای مجموعه و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان و دامغان با مضمون توقف عملیات ساخت و ساز تا اصلاح پروانه ساختمانی، تخریب اضافه بنا و معرفی مهندس ناظر ذیصلاح ابلاغ شد.

قاسمی ادامه داد: به همین منظور و در راستای اجرای مصوبات وزارت میراث فرهنگی، جلسه‌ای با حضور روسا و کارشناسان ادارات مرتبط و دادستان شهرستان دامغان در اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این شهرستان تشکیل و بازدید میدانی از طرح انجام شد و مقرر شد تا اداره اوقاف و امور خیریه هر چه سریع‌تر اصلاحات را آغاز و ادامه عملیات را براساس طرح تصویب شده وزارت میراث فرهنگی انجام دهد.

کشف استخوان انسان و سفال تاریخی

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان خاطرنشان کرد: با ادامه روند ساخت و ساز غیرمجاز و برخلاف مصوبه، در بازدید یگان حفاظت میراث فرهنگی در تاریخ ۲۸ آذر ۹۸ قسمت‌هایی از اسکلت انسان و تکه‌های سفالینه تاریخی رویت شد.

وی افزود: آثار کشف شده در لایه‌های پایینی باقی‌مانده در زیرزمین طرح ساخت و ساز حریم امامزادگان جعفر(ع) و محمد(ع) بین عمق ۱ تا ۲ متری گودال قابل مشاهده است.

قاسمی بیان کرد: نظر به ارائه گزارش کارشناس باستان‌شناس میراث فرهنگی، مبنی بر نیاز به بررسی بیشتر و دقیق‌تر موضوع و حساسیت این امر، مکاتبه با نهادهای مربوطه جهت تعطیلی کارگاه عملیاتی انجام شد و عملیات ساخت و ساز باید تا تعیین تکلیف نهایی متوقف شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان گفت: در همین خصوص، با دستور معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مذاکراتی در سطح ملی و استانی انجام شد و موضوع در دست بررسی است.

شهر دامغان با قدمت هفت هزار ساله، دارای ۲ هزار اثر تاریخی و فرهنگی است که از این تعداد ۴۰۰ اثر شناسایی و تاکنون ۱۲۶ اثر ثبت ملی شده است.

کشف استخوان انسان و سفال تاریخی

امامزادگان جعفر و محمد دامغان در سال ۱۳۱۰ به شماره ٨۲ به ثبت ملی رسید و قدمت آن به قرن پنجم هجری قمری می‌رسد. در این مجموعه، بقعه امامزاده جعفر(ع) و بقعه امام‌زاده محمد(ع)، آرامگاه شاهرخ و بنای چهل دختران وجود دارد که قدمت آن‌ها به حدود هزار و ۲۵۰ سال قبل و به دوره سلجوقی می‌رسد.

عملیات ساخت و ساز و اجرای طرح جامع امامزادگان جعفر(ع) و محمد(ع) با اما و اگرهای فراوان در زمینه مجوز یا فقدان مجوز ساخت از سوی میراث فرهنگی، از بهمن سال ۹۷ آغاز شد.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  اندکی درباره استخوان های قدیمی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.