کشف سازه تولید شراب در تنگه بلاغی:

بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد قصد دارد به منظور حفظ نمونه‌ای از سازه‌های تولید نوشیدنی عهد ساسانی در تنگه بلاغی، مولاژ دقیقی از کاملترین سازه بدست‌آمده در محوطه شماره ۶۴ تهیه کند.

حسین عباسی‌مهر”، مدیر داخلی مجموعه جهانی پاسارگاد دراین‌باره به میراث خبر گفت: «سازه‌های تولید نوشیدنی بدست آمده از عهد ساسانی در تنگه بلاغی به علت بودن در زمین و سنگین بودن قابل انتقال نیست و از آن‌جایی که این سازه‌ها بسیار اهمیت دارند، مولاژی از روی کاملترین سازه بدست‌آمده تهیه می‌شود

باستان‌شناسان با مطالعه سازه‌های بدست‌آمده در تنگه بلاغی که قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد دریافتند که از این سازه‌ها برای تولید شراب استفاده می‌شده است.

عباسی‌مهر به CHN گفت: «در حال حاضر مشکل بودجه مانع از آن می‌شود تا بتوانیم این کار را انجام دهیم. از سوی دیگر همچنان به دنبال شخصی هستیم که بتواند به بهترین شکل ممکن مولاژ را تهیه کند

این سازه‌ها در محوطه ۶۴ کشف شده است. این محوطه در مجاورت رودخانه واقع و از دو بخش جنوبی و شمالی تشکیل شده است.

سازه‌های شراب سازی در بخش جنوبی که به رودخانه نزدیک‌تر است کشف شده‌اند و احتمال آن‌که با شروع بارندگی‌های پاییزی به زیر آب برود زیاد است.

این در حالی است که عباسی مهر از سالم ماندن این سازه‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید: «این سازه‌ها در ارتفاع بالاتری قرار گرفته‌اند و هنوز برای تهیه مولاژی از آن‌ها زمان هست.

سد سیوند اوایل امسال و در پی سفر احمدی نژاد به استان فارس آبگیری خود را آغاز کرد و تا کنون برخی محوطه‌ها از جمله محوطه ۱۳۱ که نزدیک سد بود و قدمت آن به ۷ هزار سال قبل مربوط می‌شد غرق شده است!!!

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  تاریخچه‌ای از نگارش و خط

همچنین بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد در پی اقدامی، برای نخستین بار دو سازه خشتی را که دو کوره پخت سفال مربوط به ۷ هزار سال پیش است در تنگه بلاغی جابجا کرد و به پاسارگاد برد.

تنگه بلاغی در پی سه فصل و حدود سه سال مورد کاوش‌های باستان‌شناسی قرار گرفت.

از جمله این کاوش‌ها تیم مشترک ایران و لهستان به سرپرستی علی اسدی و باربارا کاییم بود که منجر به کشف سازه‌های شراب سازی عهد ساسانی شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.