گنج های ایران

گنج های ایران

پیدا کردن گنج و کوزه ای پر از سکه های طلا سال هاست که آرزوی بسیاری از افراد است. خیلی ها در حد فانتزی و تخیل به این موضوع فکر می کنند و برخی دیگر این قضیه را جدی تر می گیرند و با ابزار و تجهیزات گنج یابی به محوطه های تاریخی و باستانی می روند تا بلکه به گنج برسند. در این مطلب می خواهیم برخی از گنج های ایران را به شما معرفی کنیم که در گوشه و کنار این کشور کهن وجود دارند. این نواحی آنقدر تاریخی هستند که در اسمشان هم گنج وجود دارد! با الی گشت همراه باشید.

قلعه گنج

گنج های ایران

روستای گنج حاجی آباد

یکی از گنج های ایران در استان هرمزگان و در شهرستان حاجی آباد این استان قرار دارد. در این شهرستان روستایی وجود دارد که نامش گنج است! روستای گنج در دهستان طارم هرمزگان قرار دارد و جمعیت آن طبق آخرین آمار حدود ۱۹۸ خانوار بوده است. شهرستان حاجی آباد شمالی ترین بخش در استان هرمزگان است و در مجاورت استان کرمان قرار دارد. دهستان طارم یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی ایران است و آثار تاریخی و باستانی فراوانی در این منطقه کشف شده است. قلعه تاریخی در بخش ورودی حاجی آباد قرار دارد و باستان شناسان آن را متعلق به دوران ایلخانان و تیموریه می دانند. هر چند تخمین زده می شود که در دوره صفویه هم از این قلعه استفاده می شده است. علاوه بر این، قلعه های مختلفی در نقاط مختلف وجود دارد که بسیاری افراد در پی یافتن گنج در آن ها تردد می کنند. محوطه تاریخی طارم، گورستان های تاریخی، کاروانسرای تاریخی گهکم و … از جمله بی شمار منطقه های تاریخی و باستانی در شهرستان حاجی آباد هستند.

گنج های ایران

روستای گنج در حاجی آباد

گنج های ایران

روستای گنج لردگان

یکی دیگر از مکان هایی که به نام گنج نامگذاری شده در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این روستا یکی از توابع بخش فلارد در شهرستان لردگان است و جمعیت آن ۷۷ خانوار گزارش شده است. در مورد علت نامگذاری این روستا اسناد مکتوب و مستندی در دست نیست اما گنج های زیادی که در این روستا و نواحی اطراف کشف شده می تواند دلیل خوبی برای این نامگذاری باشد. شهرستان لردگان همیشه محل تردد قاچاقچیانی بوده که در جستجوی یافتن گنج و اشیاء تاریخی به این منطقه می آیند و البته همیشه هم دست خالی برنمی گردند. در تپه ها اطراف و نواحی باستانی این شهرستان چندین منطقه تاریخی قرار دارد که این افراد با آگاهی از این موضوع و با استفاده از ابزار و تجهیزات گنج یابی به کاوش غیرقانونی در این منطقه می پردازند.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  علامت صلیب در حفاری

یکی از این کشفیات سال گذشته رخ داد. در شهرستان لردگان هنگامی که ۶ قاچاقچی قصد داشتند اشیای عتیقه ای را معامله کنند دستگیر شدند و اشیاء و گنج های همراه با آن ها کشف و ضبط شد. در طی این عملیات ۱۷ شی تاریخی مربوط به دوره های تاریخی از این افراد به دست آمد که ۱۲ شی متعلق به هزاره اول هستند. به گفته مدرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این اشیاء شامل مجسمه های خرس سنگی، شیر سنگی و نقره ای و آجری با نقوش شاهنامه هستند که در نوع خود بی نظیر هستند.

متاسفانه به دلیل نبود نظارت دقیق حفاری های مختلفی توسط افراد غیرمجاز انجام می شود و بسیاری از این آثار تاریخی و گنج های باارزش که متعلق به ملت ایران هستند به دست افراد قاچاقچی می افتد. شهرستان لردگان و روستای گنج دارای استعدادهای فراوانی در زمینه کشف آثار تاریخی است. اگر به موزه های شهرستان چهارمحال و بختیاری سری بزنیم با تعداد بیشماری آثار تاریخی و باستانی مواجه می شویم که در این منطقه کشف شده اند. با این حال، هنوز هم آثار تاریخی و گنج های فراوانی در این منطقه وجود دارد که هنوز کشف نشده اند و منتظر روزی هستند که کسی آن ها را از دل خاک بیرون بکشد.

گنج های ایران

شهرستان لردگان

گنج های ایران

قلعه گنج

در استان کرمان نیز یکی دیگر از گنج های ایران قرار دارد و به نام قلعه گنج شهرت دارد. قلعه گنج مرکز شهرستانی به همین نام است و جمعیتی بالغ بر ۱۵۹۹۷ نفر دارد. قلعه گنج هم یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است و قدمت آن را به دوران قبل از اسلام نسبت می دهند. در گوشه و کنار این شهرستان آثار تاریخی فراوانی کشف شده اند که گواهی بر قدمت بالای این منطقه هستند. آثار تاریخی مکشوف نشان می دهند که این آثار متعلق به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش هستند. نام قدیمی این منطقه، کلات گنج بوده و هنوز هم طوایفی به نام کلات گنج در این منطقه زندگی می کنند. در مورد نام این منطقه روایات زیادی مطرح است، اما چیزی که مسلم است این است که این منطقه در گذشته دارای قنات ها، گنج ها و آبادانی های فراوانی بوده است و به همین دلیل به این اسم نامگذاری شده است.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  نشانه های وجود گنج را ببینید و بخوانید
مناطق باستانی البرز

گنج های ایران

گنج تپه خوروین

آخرین مورد از گنج های ایران که به شما معرفی می کنیم گنج تپه خوروین است که در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز قرار گرفته است. این منطقه باستانی متعلق به دوره پیش از تاریخ ایران باستان است و یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسان در این منطقه به شمار می رود. محوطه باستانی گنج تپه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و شامل دو تپه به نام های گنج تپه و سیاه تپه است که در روستای خوروین قرار دارند. گنج تپه خوروین برای اولین بار در سال ۱۳۲۸ مورد کاوش و تفحص قرار گرفت و در جریان این حفاری ها آثار تاریخی فراوانی به دست آمد. از جمله این کشفیات می توان به کشف گورستان های قدیمی، کشف ظروف سفالی به شکل حیوانات و پرندگان و همین طور کشف اشیا و ابزارالاتی از جنس آهن و برنج اشاره کرد. محرابه مهر خوروین هم یکی از محوطه های باستانی مجموعه گنج تپه است که گفته می شود گنج های تاریخی فراوانی را در دل خود مدفون کرده است. متاسفانه در سال های اخیر به دلیل عدم نظارت کافی مورد هجوم جویندگان گنج قرار گرفته و به دلیل حفاری های غیرمجاز و بی رویه رو به نابودی است.

گنج های ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.