گنج یابی در مازندران

گنج یابی در مازندران

مقبر ه هایی که در شمال کشور بخصوص مقبره های باستانی مازندران هستند از دیدگاه گنج یابی و دفینه یابی بسیار حائز اهمیت می باشند.
بالغ بر هشتاد درصد قبوری که در منطقه مازندران هستند با ارزش و معمولا اتاقکی هستند. در این منطقه قبور اسلامی کمیاب هستند. پس وقتی با قبرستانی برخورد کردید که قبور با دورچین بصورت مربعی ویا در محیط دارای سه چشمه بودند نشان دهنده با ارزش بودن آنها می باشد.



در شمال کشور قبوری که کشویی و یا دارای دو یا سه پله باشند بسیار مهم هستند.
از موارد مهم دیگر شاخص های تکی و یا تک جوغن های غریب در منطقه قبرستانی هستند.

گنج یابی در مازندران

قبوری که در مازندران هستند با قبوری که در گیلان واقع شده اند متفاوت هستند. تفاوت آنها در قبور کلنگی و ملاتی بودن آنهاست.

قبرهای ساسانی معمولا کنار قلعه ها در شیب و رو به طلوع آفتاب هستند که دارای امانتگاه می باشند، میتوانید با دیدن سنگهای بزرگ یا تکی در کنار قبرستان یا دو سنگ کله به کله بهم تکیه داده به این موضوع پی ببرید و این موارد در شیب ملایم یافت می شوند.

وجود مقبره‌های قدیمی در جنگل‌های هیرکانی نشان می‌دهد که این اعتقاد مردم بومی چندان جدید هم نیست. اما چند سالی است اعتقاد جدیدی بین عده‌ای پیدا شده که بر پایه آن، افرادی شبانه و به صورت مخفی، زمین را حفر می‌کنند.

این اعتقاد جدید ارتباطی با امامزاده و عقاید مذهبی ندارد؛ این افراد به دنبال گنج همه جا را حفر کرده‌اند و حفره‌ها را پس از جست‌وجویی (احتمالا) بی‌حاصل و یا شاید هم گنج را یافته‌اند و رها کرده‌اند. هرچند که در گذشته هم عده معدودی در پی گنج‌یابی در اینجا برآمده بودند، اما حالا ظاهرا تعدادشان بسیار بیشتر شده است. اینجا استان مازندران، جنگل‌های هیرکانی در نزدیکی آمل است.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  انواع قبور

اگر در این جنگل‌ها به گردش رفتید، مراقب باشید که گنجِ سلامتی‌تان را با افتادن در حفره‌های جویندگان گنج از دست ندهید!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.