۷ گنج خسرو پرویز:

خسروپرویز یا خسرو اول لقبش پرویز بوده که به معنای فاتح و پیروز است. این عنوان به خاطر پیروزی های بزرگش در غرب به او داده شده بود. او آخرین شاهنشاه قدرتمند ساسانیان بود که آوازه ی شهرتش عالم گیر روزگار آن دوره بوده است. این شهرت نه به خاطر جنگ ها، بلکه به خاطر ثروت عظیم او بود. درامد های دولت ساسانی علاوه بر مالیات ، بر پایه ی سیستم پر رونق کشاورزی و دامداری و جاده ی ابریشم که شاهراه تجارت ایران و روم و چین بود، بوده است. این شاهراه برای دولت ساسانی بسیار سودآور بود. علاوه بر این تجارت طلا و فرش های بافته شده ، پارچه ، پشم و ظروف ، این ها کافی بود تا دولتی ثروتمند باشد. در دوران خسرو پرویز خزانه ی شاهی پر زر و سیم بود؛ شاید ثروتی که او انباشته داشت در هیچ دوره ای به اندازه ی او نرسد. این ها نه از فشار بر مردم بلکه به خاطر سیستم پررونق اقتصادی دولت ساسانی بود.

هفت گنج خسرو پرویز

تخت تاقدیس ازهفت گنج خسرو پرویز از عجایب بارگاه اوست. شکل این تخت مانند طاق بود و جنسش از عاج و نرده هایش از نقره و طلا بود. بر سقف این تخت صورت پادشاهان و مجالس بزم و شکار و ستاره ها حک شده بود. روی آن وسیله ای برای تعیین ساعات روز نصب شده بود وچهار یاقوت هم به مانند تناسب یکی از فصول سال دیده می شد.

==تاج یاقوت نشان==ظ تاج خسروانی بی شک یکی دیگر از عجایب در گاه اوست. تاج خسرو پرویز از مقداری طلا و مروارید ساخته شده بود. یاقوتهایی که در تاج به کار رفته بود در شب مثل روز می در خشیدند .این تاج آن قدر سنگین بود که زنجیره هایی از طلا آن را از سقف آویزان کرده بود. تاج را بر این زنجیره های طلا بسته بودند تا هنگام نشستن شاه تاج به روی سرش قرار بگیرد و سنگینی وزن تاج را حس نکند.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  گنج باستان ایران زمین

دستمال نسوز

شاه پس از غذا خوردن با دستمال دست های خود را پاک می کرد؛ چون چرب می شد آن را درون آتش می انداخت تا آتش آن را تمیز کند و دستمال پاک می شد اما نمی سوخت. جنس آن از پنبه ی کوهی بود.

طلای مشت افشار

خسرو پرویز قطعه طلایی شگفت انگیز داشت که آن را طلای مشت افشار می نامید. این قطعه طلا به اندازه ی مشت پادشاه و مثل موم نرم بود. این قطعه طلا را از معدنی در تبت استخراج کرده بودند و دویست مثقال وزن داشت.

گنج بادآورد

هنگامی که ایرانیان اسکندریه ی مصر را محاصره کردند رومیان ثروت شهر را در کشتی هایی قرار دادند تا به مکانی امن فرستاده شود اما با تغییر وزش باد کشتی به دست ایرانیان افتاد و آن را گنج باد آورد گفتند.

۳۴(۲)

شطرنجی از یاقوت وزمرد

این شطرنج از جنس یاقوت و زمرد بود.

گنج گاو

روزی کشاورزی در مزرعه ی خود شروع به کندن زمین کرد که ناگاه در حفره ای کوزه هایی پر از طلا دید. کشاورز از حسن نیت یافتن طلاها را به دربار گزارش داد . موقعی که به محل گنج آمدند دیدند که صدها کوزه پر از طلا در آن است. خسرو پرویز دستور داد یک کوزه از گنج را به کشاورز بدهند و بقیه ی کوزه های پر از طلا را به کاخش بفرستند و نامشان را گنج گاو نامید.

از دیگر عجایب بارگاه خسرو پرویز اسب افسانه ای او به نام شبدیز بود که هدیه ی همسرش شیرین بود . همچنین از دیگر عجایب بارگاه خسرو پرویز علاوه بر قصرش تیسفون و رامشگران دربارش شیرین همسر مسیحی اش بود که عشق این دو زبانزد روزگار خود بود.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  گنج و دفینه یابی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.