قبری که  طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

قبری که طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

کشف قبر ۵ هزار ساله در بلغارستان

این که انسان ها دوست دارند تا همه ی زیبایی هایی که در چشمشان است و معمولا هم آن زیبایی ها رنگی طلایی دارند از دیرباز، از زمانی که هیچ نبوده تا الان که تکنولوژی و تلاش ما برای زندگی مجلل و به قولی طلایی در وجود همه ی ما منعکس می شود وجود داشته است. امروز می خواهیم مردی ۵ هزار ساله در بلغارستان که در وارنا زندگی می کند و ثروتمندترین مرد این کشور است را به شما معرفی کنیم ولی همانطور که گفتیم او ۵ هزار سال قبل از میلاد می زیسته پس، این آشنایی با تمام آشنایی هایی که در زندگیتان داشته اید، بی شک متفاوت خواهد بود. در ادامه با ما  در باستان شناس همراه باشید تا راز کشف قبر ۵هزار ساله در بلغارستان را رمزگشایی کنیم.

قبری که طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

قبری که  طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

در دهه ی ۱۹۷۰ میلادی بود که در یک عملیات باستان شناسی در وارنای بلغارستان، اسکلت های یک مرد بلغاری کشف شد ولی این انتهای این کشف نبود زیرا این مرد با خود چیزهای بسیاری را به همراه آورده بود. باقی مانده های جسد این مرد با وسایل بسیار زیادی را به همراه خود به ارمغان آورده بود. او به همراه خود قدیمی ترین وسایلی که از مس و از آن مهم تر، طلا بود را به ارمغان آورد و این یافته ها به عنوان قدیمی ترین و باستانی ترین آثاری است که در وارنا و اطراف آن کشف شده است.

زمانی که این قبر بسیار گران! کشف شد تا زمانی که این قبر کنده نشده بود و داخل آن دیده نشده بود هنوز اهمیت آن برای کسی مشخص نشد. زمانی که این قبر کشف شد تا مدت ها به عنوان یکی از شگفت آورترین کشفیات باستان شناسی بلغارستان شناخته می شد و افراد زیادی را برای بازدید از خود به وارنا کشاند.

در اکتبر سال ۱۹۷۲ بود که راننده ی بیل مکانیکی که در حال حفاری آن منطقه بود، به صورت کاملا اتفاقی بزرگ ترین سایت باستان شناسی بلغارستان را در وارنا آن هم در یک قبر کشف کرد که البته این کشف تبدیل به یکی از بزرگ ترین یافته ها در تمامی تاریخ بلغارستان گشت.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  چه قبر هایی دفینه دارند؟

قبری که طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

قبری که  طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

از آن زمان بود که دو محقق به نام های میشل لازاروف و گروهش بین سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶ و ایوان ایوانف و گروهش در بین سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۹۱ برای کاوش و بررسی این قبر و صاحبش، مرد ۵ هزارساله ی بسیار پولدار بود را انجام دادند.

در این منطقه که این گور پیدا شد، بیش از ۳۰۰ گور کشف شد که در آن ها جمعا، ۲۲ هزار شی باستانی به دست آمد. از این تعداد بیش از ۳ هزار وسیله از طلا بودند که میانگین وزنی بین ۶ کیلوگرم را دارند. دیگر آثار کشف شده ی با ارزش در این قبرها عبارتند از وسایل مسی، وسایل آبرنگی البته با کیفیت بسیار بالا، ابزارهای سنگی، جواهرات، پوسته های نوعی قارچ مدیترانه ای، ظروف سفالی،… و بساری از اشیا دیگر است.

بر این اساس می توان گفت که جامعه ی بلغاری یک جامعه ی پیشرفته از لحاظ ساختاری بوده است. مردم بالا مقام و پولدار را با وسایل قیمتی دفن می کرده و مرد عادی و ساده را بسیار معمولی دفن می کرده اند. مردی که بسیار در میان باستان شناسان معروف شد و به عنوان مرد ۵ هزارساله ی بلغاری معروف شده است در قبر شماره ی ۴۳ پیدا شده است.

در قبر شماره ی ۴۳ بر اساس پژوهش ها و یافته ها، مردی که در این قبر دفن شده است یکی از درجه داران  افراد مهم جامعه ی وارنا در آن زمان بوده است، حتی می توان گفت که حاکم بوده است. زیورآلاتی که همراه با این مرد بلغاری دفن شده است همگی از جنس طلا هستند و درخود نمادهایی از قدرت در سطح بالای جامعه دارند.

با این مرد حتی خنجرش هم دفن شده بوده است و این خود یکی از دلایلی است که به مقامب بالای این مرد ثروتمند حتی پس از مرگ، فردی رتبه دار اطلاق می گردد.

قبری که طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

قبری که  طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

در منابع تاریخی اکثرا آورده شده است که تمدن انسان ها که به شکل امروزی پیشرفت و ارتقا پیدا کرد از تمدن های بزرگی همچون بین النهرین، مصر و دره ایندوس به وجود آمده است و آن ها باعث به وجود آمدن شهرنشینی، به وجود آمدن تشکیلات شهری منظمی همچون آبیاری، حاکم،… و بسیاری از چیزهای دیگری است که در حال حاضر نیز با آن ها روبرو هستیم اما چندین تمدن اسرار آمیزی بر روی زمین هستند که علاوه بر این که گره های کور تاریخ بشر هستند ولی خیلی از وجوهشان همچون یک راز مانده است.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  دفینه ی مخفی در غارها

یکی از این تمدن های رازگونه و اسرارآمیز مردمانی بودند که ۷ هزار سال پیش در کنار دریاچه ی سیاه و در بلغارستان زندگی می کردند.

بعد از کشف شدن این قبر و خیلی از شواهد دیگر اولین حقیقتی که مشخص شد این بود که وارنا تنها یک جامعه ی کوچک و پیش افتاده و یا حتی فراتر از این ها، منزوی نبود بلکه وارنایی بسیار بزرگ در حال طلوع در تاریخ جهان بوده که به دلایل نا معلومی و سر به مهری، نتوانسته است تا به منصه ی ظهور برسد.

قبری که طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

قبری که  طلای چند کیلویی در آن پیدا شد

با کشف این قبر بسیاری از فنونی که در آن زمان در وارنا و بلغارستان مورد استفاده بوده است همچون: ظرفیت تولید کالاهای نفیس و ماهرانه، غنای شیوه های فرهنگی، مراسم خاکسپاری پیچیده و سیستم اعتقادات باستانی را در تمدن وارنا کاملا به خوبی نشان می دهد وو به همین دلیل وارنا را گهواره ی تمدن اروپا می نامند.

بررسی ها نشان ی دهد که بین ۴۲۰۰ تا ۴۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، دوران طلایی تمدن وارنا بوده است. در همان زمان بود که صنعت گران و حتی پزشکان در این جامعه ظهور کردند. تجار از بهادارترین عناصر کشف شده یعنی از مس و طلا برای داد و ستد استفاده می کردند.

مردم وارنا در نتیجه ی ارتباطات بیشتر با همسایگان شمال و جنوب و همچنین نفوذ به دریای سیاه و دریای مدیترانه، وارنا را به یکی از پر رونق ترین شهرهای اروپا و ان زمان ها تبدیل کرده بودند. کشفیات شگف انگیز وارنا از ظروف مسی، مجسمه های ساخته شده از سنگ، روغن گل سرخ،… و خیلی از موارد دیگر شروع شد تا به کشفیات شگفت انگیزتر رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.